“Nuk kam pse flas me Ibrahimovic, mos u nxitoni me Tonali. Milani im do të reagojë. Romagnoli…”

Nesër në mbrëmje Milani do të përpiqet të mbrojë vendin e parë në renditje, duke sfiduar Hellas Verona në një ndeshje të vështirë dhe delikate në San Siro.

Sot Stefano Pioli, si zakonisht, iu përgjigj pyetjeve të reporterëve në konferencën për shtyp të orës 14.30, duke u ndalur te çdo argument.

Ndër argumentet – natyrisht – reagimi i mundshëm psikologjik pas humbjes së të enjtes me Lille, si dhe lajmet e fundit mbi formacionin e Milanit.

“Kemi ulur nivelin e performancës ndaj një kundërshtari të gabuar, duhet të jemi të gatshëm të kthehemi për të bërë një performancë të nivelit të lartë ndaj Verona”.

Në momentin pas humbjes së të enjtes: “Ne duhet të fillojmë përsëri, luajmë kundër një kundërshtari të trajnuar mirë që po konfirmon kampionatin e shkëlqyeshëm të fundit. Do të luajmë një ndeshje të rëndësishme”.

Vendi i parë: “Duhet ta mbajmë atë, por për ta bërë atë duhet të luajmë mirë dhe të kemi një ndeshje të rëndësishme nesër”.

Niveli taktik dhe psikologjik i Milanit: “Ne duhet të fillojmë nga e para në të dy faktorët. Ne jemi të gatshëm, por niveli i kampionatit dhe i Europa League është i lartë. Nuk ishim në gjendje të bënim mirë të enjten, por nesër do të tregojmë se dimë si të rifillojmë”.

Reagimi i Ibrahimovic: “Unë shpesh flas me lojtarët e mi, si në momente të mira dhe të këqija. Të gjithë jemi në të njëjtin drejtim, të gjithë reagojmë për të mirën e ekipit. Nuk kishte nevojë, ne jemi të vetëdijshëm që kemi luajtur keq”.

Për rënien fizike ndaj Udinese dhe Lille: “Janë skuadra të vështira për t’u përballur, në Udine luftuam, por është normale për nivelin e kampionatit tonë. Është shumë e lehtë t’i referohemi aspektit fizik, natën tjetër na u desh të bënim më mirë taktikisht dhe Lille na e bëri të vështirë, duke na detyruar të humbasim topa”.

“Ekipi është mirë, por po luajmë çdo 3 ditë. Ne pushojmë pasnesër, por nga 22 nëntori deri më 23 dhjetor do të luajmë 10 ndeshje çdo tre ditë.

Ne duhet t’i kapërcejmë ato me qëndrimin ideal mendor dhe fizik, nuk kemi pasur vështirësi të mëdha fizike”.

Për presionin në luftën Scudetto: “Kjo nuk ndikon tek ne, ne i krijojmë presionet vetë. Jemi të ngurtë me veten, jemi ambiciozë. Cili është mjedisi i jashtëm nuk na intereson, nuk na jep presion të ekzagjeruar.

Ne qëndrojmë të përqendruar, duam të fitojmë më shumë ndeshje dhe të mësojmë për të ardhmen. Doja të përshëndes presidentin Setti të Veronës, ai është pozitiv për Covid dhe i uroj shërimin sa më të mirë”.

Për kritikat ndaj Romagnoli: “Kritikat dhe lavdërimet janë gjithmonë të tepruara. Ai është kapiten, është i rëndësishëm për ne, ka disa episode të pafavorshme”.

Momenti i Hernandez dhe Hauge: “Performanca e ekipit ndihmon individët. Theo është një pikë referimi, nuk shqetësohem. Normalsht ndodh të mos jesh gjithmonë 100%, performanca është shumë pozitive. Hauge? Ka karakteristika të mira, do ta gjejë vendin e vet, por unë zgjedh ndeshje pas ndeshje, nuk mund ta parashikoj të ardhmen”.

Për Castillejo: “Nuk më pëlqen t’u përgjigjem individëve. Castillejo kishte probleme gjatë verës, ai po punon për tu rikthyer në formë. Unë pres prova të rëndësishme nga ai”.

Për përdorimin e Ibrahimovic: “Do ta vlerësoj Zlatan javë pas jave. Kohët e fundit e kam përdorur në mënyrën më të mirë për gjendjen e tij.

Do të jetë një e ardhme sfiduese, por ne do të vlerësojmë ndërsa koha ecën, lojërat dhe kundërshtarët gjithmonë ndryshojnë. Të mos shohim shumë larg”.

Për Rebic: “Nuk është 100%, nuk do të jetë nga fillimi edhe ndaj Verona. Shpresoj që pas pushimit të jetë titullar”.

Për zgjedhjet dhe rotacionin: “Niveli i kundërshtarëve është i lartë, difekti ynë ishte ai i mos bërjes së zgjedhjeve më të mira, lëshuam pak por më pas u përplasëm. Do të shërbejë si një mësim, ka shumë rrugë për të ndjekur në një lojë.

Kundërshtarët na japin hapësira, ne nuk i kemi lexuar siç duhet. Ndeshjet ndryshojnë, kundërshtarët na respektojnë më shumë, ne kemi cilësitë dhe njohuritë për të zgjidhur probleme të caktuara”.

Çfarë i mungon Tonalit? “Ai ka talentin dhe karakteristikat e duhura, ai jo gjithmonë ka luajtur në mënyrë optimale, por është përpjekja e ekipit që e kushtëzon individin.

Ai u përball me një Renato Sanches të një niveli të shkëlqyeshëm, ne krahasojmë veten të rritemi dhe kuptojmë se duhet të përmirësohemi”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu