“Nuk i ndërroj lojtarët e mi me asnjë në botë, kemi zjarr”, PIOLI emocionet pas ndeshjes!

Stefano Pioli foli për DAZN në fund të Milan-Lazio 3-2. Trajneri i Milanit ishte totalisht i emocionuar dhe i prekur nga fitorja.

Përqafimi i fundit: “Unë i thirra ata për urimet e Krishtlindjes. Kur fitoni një ndeshje kaq të komplikuar dhe të rëndësishme, është e drejtë që të jesh së bashku.

Ishte ndeshja e fundit, duhej të bënim një përpjekje të madhe dhe ia dolëm. Jam krenar për ekipin tim, ata po bëjnë diçka të rëndësishme”.

A ju ka marrë malli fizikisht për Ibrahimovic sonte? “Ne jemi të vetëdijshëm se një kampion si Zlatan mund të mungojë dhe se ne jemi më të fortë me të, por ne jemi duke shfrytëzuar karakteristikat e të gjithë ekipit.

E bëra Aleksin të shkojë shumë poshtë, ne duhet të ishim më agresivë. Pavarësisht nga vështirësitë, patëm shumë mundësi për ta mbyllur, kjo dëshirë nuk duhet të ikë pasi po jep rezultate”.

Çfarë ju pëlqeu më pak? “Së pari, merita më e madhe e këtyre rezultateve këtë vit është ajo e klubit. Na mundëson të punojmë në mënyrën më të mirë të mundshme.

Klubi na bën të ndihemi të sigurt, zona teknike ka vënë në dispozicion për mua lojtarë të fortë dhe të rinj që rriten ndeshje pas ndeshje.

Padyshim që ende nuk jemi perfekt, sot kemi humbur pak qartësi. Por nuk kemi pse të futeni në telashe për këtë. Unë shpresoj se e gjithë skuadra do të jetë në dispozicion së shpejti, me dëmtimet nuk kishte asnjë rotacion.

Djemtë japin shpirtin e tyre, ne gjithashtu ndiejmë shumë raportin me fansat që po na japin kaq shumë”.

Merkato: “Ekziston zona teknike që është shumë kompetente. Nëse ka mundësi, stafi do të përmirësohet. Por jam i lumtur sepse e di që ne do ta mbajmë këtë pasion, me djem të tillë të rinj patjetër që mund të përmirësoheni.

Theshtë pasioni po bën ndryshimin, ne vendosim gjithçka në të. Pavarësisht rezultateve të mira, ne ende nuk kemi fituar asgjë, por kemi dashur të përfundojmë mirë dhe kemi arritur të gjitha qëllimet e vendosura deri më tani dhe madje jemi të parët në renditje. Zjarri që kemi brenda po bën ndryshimin dhe duhet ta mbajmë të ndezur”.

Për Krunic: “Krunic zhvilloi një ndeshje shumë të mirë, duhej të përballej me një lojtar të fortë si Savic. Krahët e tyre të mesëm ishin agresivë, ishim në gjendje të luanim pak më shumë. Luajtëm një ndeshje me vëmendje të madhe ”.

Për Calhanoglu: “Besoj se po fitojmë shumë ndeshje sepse kemi lojtarë shumë të fortë. Unë nuk do t’i këmbeja me askënd tjetër, Calhanoglu është njëri prej tyre. Ok shpirti por më pas të duhet cilësia.

Calha është fantastik, inteligjent, mund të lëvizë mirë, di të sulmojë dhe di të lidhë lojën, sakrifikon veten. Unë e dua atë në këtë nivel, është në majë.

Kemi shumë role në të cilat jemi në një nivel shumë të lartë, duhet të vazhdojmë”

Çfarë ha Theo? “Unë nuk jam edhe aq i bindur që ushqehet aq mirë sa ne do të dëshironim (qesh).

Kafja përpara ndeshjes: “Një zakon që kam, më pëlqen të largohem nga dhoma e zhveshjes në mënyrë që të mos jem shumë me lojtarët. Mundohem të jem i qetë dhe t’i bëj të qetë”.

Rinovimi i Hakan: “Nuk mendoj se ka ndonjë problem. Calha është mirë me ne dhe me klubin. Jam i sigurt që vullneti i tij është të qëndrojë, do të ketë një negociatë. Klubi, zona teknike, unë dhe lojtari duam të njëjtën gjë, ai ka arritur nivele të rëndësishme dhe mund të rritet akoma. Një lojtar për të vënë bast”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu