“Nuk flej pas ndeshjeve, ka një motiv! Presioni është privilegj te Milani. Ndaj Atalanta kuptuam diçka”

Gjatë intervistës së gjatë për Milan TV, Stefano Pioli u ndal edhe te faza e parë, presioni dhe Tomori, afrimi i fundit.

Çfarë mbetet nga faza e parë? “43 pikët mbeten si dhe 41 pikë të fazës së dytë të kampionatit të kaluar që është ende pjesë e rrugës sonë.

Mbetet një ekip solid dhe konkurrues, por që e di që duhet të konkurrojë me shumë formacione të tjera shumë të forta dhe shumë të vlefshme.

Ne morëm provën e radhës të shtunën e kaluar. Nëse nuk mund të mbash nivele të caktuara, atëherë rrezikon t’u nënshtrohesh këtyre kundërshtarëve. Qëllimi ynë tani është të bëjmë një përpjekje edhe më të madhe që të përpiqemi të mbajmë të njëjtin rezultat në fazën e dytë”.

Keni fjetur pas ndeshjes Atalanta? “Nuk fjeta sepse pashë ndeshjen dhe sepse besoj se komunikimi me ekipin ditën tjetër është shumë i rëndësishëm në punën time. Unë fle pak pas ndeshjeve, si pas atyre që fitoj, ashtu edhe pas atyre që humbas sepse mendoj se të dish t’i thuash gjërat e duhura ekipit është gjëja më e rëndësishme.

Kemi pak kohë dhe luajmë shumë, kështu që komunikimi duhet të jetë i menjëhershëm. Unë bëra vlerësimet e mia dhe një ditë më pas i raportova në ekip”.

Për presionet: “Unë besoj se në profesionin tonë, të kesh presion është një privilegj. Do të thotë të kesh arritur një nivel të caktuar dhe ne duam të qëndrojmë atje, kështu që presionet janë të mirëseardhura.

Ne i njohim ato të jashtme por ato të brendshme janë shumë më të rëndësishme, ato që i krijojmë vetë. Ne duam të jemi ambiciozë dhe të fitojmë të gjitha ndeshjet. Kur dështojmë, ne punojmë edhe më shumë për t’u siguruar që të mos ndodhë më. Presioni është një privilegj dhe ne duhet të jetojmë me të. Në të vërtetë, ne i duam këto presione sepse jemi në një klub të shkëlqyeshëm dhe është e drejtë që të ketë pritshmëri”.

Për Tomorin: “Ai është një djalë shumë inteligjent dhe kurioz. Ai vjen nga një futboll tjetër, anglishtja ime është e mirë, por jo e shkëlqyeshme. Ai është i vëmendshëm. Ka karakteristika të mira, cilësi të mira, është e qartë se ai ka bërë vetëm dy stërvitje. Do të duhet pak kohë për t’u integruar në mekanizmat tonë në mënyrën më të mirë të mundshme”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu