“Nuk e besova që Milani më donte! Pastaj u realizua. Nuk kursehem, por tifozëve u kërkoj vetëm një gjë”

Që dje Fodé Ballo-Touré është një lojtar i ri i Milanit. Mbrojtësi i krahut i lindur në vitin 1997 u afrua nga Monaco për një shifër afër 4.2 milion euro plus çdo shpërblim i lidhur kryesisht me paraqitjet dhe kualifikimin në Champions e ardhshëm.

Kuqezinjtë janë përqendruar te franko-senegalezi për të përforcuar korsinë e majtë dhe pasur një zëvendës Theo duke qenë se do të ketë shumë ndeshje dhe titullari nuk mund t’i përballojë dot.

Ballo-Touré do të jetë zëvendësi Theo Hernandez. Alternativa për bashkatdhetarin më të famshëm, një rol që mbeti i zbuluar për disa muaj dhe që Paolo Maldini donte të mbulonte duke zgjedhur futbollistin 24-vjeçar.

Ballo-Toure gjithashtu dha intervistën e tij të parë si milanist.

Emocionet e nënshkrimit me Milan ishin të forta: “Në fillim nuk e besoja, nuk mendoja se një klub si Milani më donte vërtet.

Pastaj u bë një realitet, unë isha i kënaqur që u zgjodha për të ndihmuar ekipin”.

Rivaliteti me Theo dhe miqësia me Maignan: “Ai është një lojtar shumë i fortë, është rritur shumë vitet e fundit, duke u bërë një nga lojtarët më të rëndësishëm të Milanit.

Në këtë pikë mendoj se duhet të ndjek hapat e tij për tu përmirësuar. Unë e njoh Maignan mjaft mirë, ne jemi rritur së bashku te PSG dhe kemi luajtur për Lille, ai është si një vëlla.

I vendosur, i fortë, kur dëshiron diçka e merr ”.

Zgjedhja për të luajtur për Senegalin: “Nëna ime është ende në Senegal. Unë jam rritur në Francë dhe kam luajtur në përzgjedhjet e të rinjve, por më pas zgjodha ekipin kombëtar afrikan. E bëra për të, nga fryma e përkatësisë”.

Për Ligën e Kampionëve: “Për fat të keq, unë kurrë nuk e kam luajtur atë. Me Lille u kualifikuam por më pas u largova. Kam luajtur Ligën e të Rinjve kur isha i ri, është e ngjashme, por jo në të njëjtin nivel.

Do të jetë e pabesueshme të luajë këtë kompeticion, e pres me padurim dhe shpresoj të shkoj sa më larg me Milanin”

Më në fund një mesazh për tifozët: “Unë i premtoj atyre se gjithmonë do të jap 200% në fushë, edhe nëse do të ketë momente më pak të lehta. Shpresoj të më ndihmojnë dhe mbështesin sa më shumë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu