NOTAT E NDESHJES: “Tonali eklipson Locatellin! Rebic luftëtar. 4 lojtarë mezi kaluan klasën. Pioli, gabove te starti…”

Këto janë notat e Juventus-Milan sipas MilanNeës.

Maignan 6.5: frikesoi te gjithe tifozet kuqezi në prag te ndeshjes, por më pas e gjeti veten mes portes dhe ofroi siguri të madhe.

Morata e mposhti në një kunder nje dhe çoi në avantazhin e Juventusit, por francezi ishte i kujdesshëm ndaj Dybala.

Në gjysmën e dytë ai gjithashtu merr pjesë në ndërtimin e aksioneve nga mbrapa.

Tomori 7: Morata shënon vetëm sepse Fik po kërcente në zonën e penalltisë kundershtare. Gjatë gjithë lojës, veçanërisht kur ai shkon në mes për t’u çiftuar me Romagnolin, spanjolli perplaset me të. Ka edhe impulse sulmuese shumë interesante pa top.

Kjaer 6.5: për sa kohë që ai mbetet në fushë, ai është i vetmi që arrin t’i marrë kohë Moratas.

Shenja që ai bën me duart e tij në stol sugjeron një nderrim (nga 35 ‘Kalulu 6.5: i hedhur në fushe ne të ftohtë, ai ribalancon mekanizmat e repartit dhe krahut. Szczesny i mohon golin e fitores me një pritje të bujshme).

Romagnoli 7: ndeshja e dytë e madhe radhazi në ligë dhe shfaqja e dytë e shkëlqyer për Alessio.

Ai nuk njolloset, as në daljen me top dhe as në mbulim. i vëmendshëm, i fokusuar, po tregon se mund të jetë i rëndësishëm.

Theo Hernandez 5: gabimi me të cilin i hap rrugën Juventusit për golin 1-0 është i bujshëm dhe nëse Morata do të kishte rënë poshtë, me shtytjen e tij, do të kishte pasur edhe një karton të kuq.

Sipërfaqësor në shumë faza të garës, ai përpiqet të kthehet në rrugën e duhur në fund kur i ofron Kalulu topin e fitores. Por kjo nuk mjafton…

Tonali 7.5: një tjetër shfaqje luksoze nga Sandro, i cili eklipson totalisht Locatellin shumë më të famshëm me një provë guximi, force, gjeometrie dhe soliditeti të madh mendor.

Ai paralajmërohet nga Doveri pa bërë asgjë ndërsa Dybala shkon kokë më kokë. Vizaton këndin nga i cili lind barazimi i Rebic. Chapeau.

Kessie 5.5: Ai është larg të qenit një mesfushor “presidencial”. Shumë lojë e prapambetur, pak presion përpara që, kur është në formë, mbetet forca e tij (nga 63 ‘Bennacer 6.5: me Juve shumë të hapur, ai është i shkëlqyeshëm në menaxhimin e mesfushës së bashku me Tonali. Ai ka një këmbë ndryshe sesa të mërkurën dhe loja e dyfishtë funksionon. i kujdesshem).

Saelemaekers 5: ngatërrohet shpesh, si me topin në këmbët e tij ashtu edhe kur ai duhet të marrë pozicionin.

Nuk krijon pothuajse asgjë tjetër përveç një trekëndëshi me Brahim Diaz në pjesën e dytë. Shumë pak kundër Juves. (nga 63 ‘Florenzi 6: ai merr përsipër mirë, me vendosmëri dhe ritëm. Edhe ai, në finale, ka një top interesant për të provuar dhe për të gjetur rrugën drejt golit, por Rebic ia jep me një xhiro të papërsosur).

Brahim Diaz 6.5: është busulla e manovrës së Milanit. Kur sfidon Locatelli, e driblon lehte. Vuan në gjetjen e lepurit nga cilintri sepse shokët e tij të skuadrës, për pjesë të mëdha të lojës, janë statikë në fazën sulmuese. Por kur ai e ka topin në këmbët e tij, është gjithmonë i frikshem. (nga 90′ D. Maldini pa note).

Leao 5.5: më pak brilant se Lazio dhe Liverpool. Ikjet e tij, këtë herë, pothuajse kurrë nuk krijojnë epërsi numerike mbi grupin. Ai gjithashtu vuan nga mungesa e Theo, i cili pothuajse kurrë nuk i merr kundershtarin per t’i hapur rrugen.

Rebic 7.5: të bësh luftë, për ndeshjen e tretë me radhë, me mbrojtes që janë mësuar të japin goditje, nuk është e lehtë. Por topi i parë i rrezikshëm i ndeshjes së Milanit është i tiji dhe kur puna e tij për të rraskapitur kundërshtarët fillon të japë fryte, ai shenon golin e barazimit të merituar të Milanit në një këndore spektakolare nga Tonali.

Pioli 6.5: ndoshta vendosja fillestare e vijës mbrojtëse është e gabuar, sepse me Kalulu në të djathtë Milani rishfaqet me ekuiliber.

Një shenjë paralajmëruese ishte staticiteti i ekipit të tij në pjesën më të madhe të ndeshjes në zonën ofensive.

Bravo për të kuptuar se loja mund të vihet përsëri në këmbë. Kujdes nga dëmtimet: ato fillojnë të bëhen shumë dhe shumë të shpeshta…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu