Nocerino “luan” Milan-Juventus: Kuqezinjtë do t’i keni në majë për shumë kohë, pavarësisht rezultatit

Antonio Nocerino, ish-futbollisti i Milanit dhe Juventusit dikur, ka folur në lidhje me Milan-Juventus të mërkurën, duke prezantuar ose “luajtur” nga jashtë këtë sfidë.

Kush është favorit i ndeshjes?

“Milan mund të përgjigjet pas kaq shumë vitesh, ndër të tjera rezultatet e marra po konfirmojnë fillimin e shkëlqyeshëm të sezonit.

Deri vonë kishte njerëz që nuk ishin të bindur për këtë ekip, por sot është një realitet i shkëlqyeshëm. Nuk e di se çfarë do të ndodhë, por kuqezinjtë do të qëndrojnë në krye për një kohë të gjatë. Dhe, për më tepër, po arrijnë të fitojnë shumë ndeshje të pista, ku do të kishte humbur pikë në vitet e tjera”.

Nocerino: "Milan? Dispiace vederlo così, ecco il mio ricordo più bello"

Pra, çfarë loje do të jetë?

“Shpresoj shumë e bukur dhe interesante, ka kaq shumë vite që këto dy skuadra nuk janë përballur me njëra-tjetrën për majën dhe Scudetto. Përkundrazi. Herën e fundit që ndodhi e kujtoj mirë, isha në fushë me Milanin dhe ndeshja përfundoi në barazim.

Për mua mund të krahasohet lehtë me sfidën e nëntë viteve më parë, edhe atëherë një rezultat negativ i njërës prej dy skuadrave do të kishte rihapur ose mbyllur kampionatin”.

Çfarë të bind më shumë te kuqezinjtë?

“Janë një ekip i aftë të luajë në çdo mënyrë: lojë fluide, kundërsulme, mbrojtje ekipi dhe individuale, sulme të mira dhe janë në gjendje të përfitojnë nga çdo mundësi që ju jepet. Ata kanë një grup të shkëlqyeshëm, një trajner të mirë që i përgatit lojtarët ashtu si duhet. Ata po bëjnë diçka të pabesueshme”.

Nocerino e gli insulti al Trofeo TIM: ecco il perchè - Notizie Calcio serie  A, B,C e D - TuttoCalciatori.NetNotizie Calcio serie A, B,C e D –  TuttoCalciatori.Net

Milani ka disa defekte në mesfushë. A nuk është pak rrezik?

“Në të vërtetë ka shumë ndeshje në të cilat ju po e shihni të  dëmtuar dhe me pezullime, por ata që hyjnë në fushë nuk po bëjnë trajnerin të pendohet për mungesat. E rëndësishme është që Milani të luajë gjithmonë si ekip, vetëm në këtë mënyrë ata mund të mbulojnë mungesat e mëdhea.

Gjëja që më pëlqen më shumë tek Pioli është se ai bën një virtyt të domosdoshmërisë. Ai kurrë nuk ankohet”.

Sipas mendimit tuaj, a do të ishte problem nëse Juventus do të largohej nga San Siro pa asnjë pikë?

“Po, fitorja hipotetike e Milanit do të ishte një goditje e rëndë për t’u përthithur. Sinqerisht, unë do ta shihja shumë të vështirë për Juventus, edhe pse ata kanë një skuadër plot me kampionë. Të jesh trembëdhjetë pikë nga maja, dhjetë potencialisht, nuk është e lehtë. Përveç kësaj, të tjerët gjithashtu po udhëtojnë në nivele mjaft të larta.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu