Një ekzagjerim i të shkuarës që Maldini & Co duan të ndreqin: rinovimi i kapitenit varet nga kjo gjë!

Alessio Romagnoli është lojtari i dytë më i paguar në skuadrën e Milanit sot. Kapiteni i Milanit ka vitin e fundit të kontratës së tij me gjashtë milionë euro neto në sezon, një marrëveshje e nënshkruar në vitin 2018 kur agjenti i tij nuk ishte ende Mino Raiola, por Sergio Berti. Kjo marrëveshje do të përfundojë në fund të sezonit, në pak më shumë se tetë muaj, por një negociatë nuk ka filluar ende. Pse?

Politika e re e Gazidis dhe Maldini
Për më shumë se një vit, Milani ka miratuar një politikë korporative të saktë: ulni faturat e pagave dhe kurrë mos shkoni përtej mundësive të tyre në situata të caktuara, madje edhe me koston e humbjes së lojtarëve në një transferim falas siç ndodhi për Donnarumma dhe Calhanoglu.

Mund të ndodhë përsëri këtë vit, para së gjithash me Franck Kessié: sepse Milani paraqiti një ofertë të parë për mesfushorin dhe më pas gjithashtu e ngriti atë. Ai ka vënë një pagë prej 5.5 milion euro neto në sezon: Kessie nuk e ka pranuar tani për tani dhe nuk ka gjasa që Milani të shkojë më tej. Pikërisht për fjalimin e bërë deri tani!

A do të arrijë oferta edhe për Romagnoli?
Fjalim ndryshe për Alessio Romagnoli. Sot Milani ende nuk ka formuluar një ofertë për kapitenin e tyre i cili e di se ai nuk ka mundësi të nënshkruajë një kontratë me shifrat aktuale.

Romagnoli, nga ana e tij, gjithashtu do të qendroje, por duhet kuptuar se çfarë oferte do të paraqesë Milani, dhe nëse ai do ta paraqesë atë.

Sot, nga thashethemet e para të mbledhura, klubi Rossoneri synon të paraqesë një ofertë rinovimi në gjysmën e shifrave aktuale, duke filluar me një bazë edhe më të ulët se gjysma e angazhimit aktual.

Në atë pikë, topi do të kalojë te kapiteni, i cili është hapur për rinovimin e kontratës, por pret ofertën dhe më pas do ta vlerësojë atë…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu