Nizaar Kinsella: “Tomori nuk më befasoi. Chelsea gaboi për faj të Lampard! Do marri kritika pafund. Ishte më i miri i Akademisë…”

Nuk ka qenë një fillim i shkëlqyeshëm i vitit 2021 për Milanin, veçanërisht në muajin e fundit. Ekipi ka humbur disa nga ato siguri të grumbulluara në muajt e mëparshëm, nga bllokimi e tutje.

Megjithatë, përkundër vështirësive dhe një numri të pallogaritshëm të dëmtimeve, kuqezinjtë janë ende atje lart, në vendin e dytë në renditje…

Midis (disa) afrimeve pozitive në janar padyshim spikat Fikayo Tomori, njeriu i duhur në kohën e duhur. Ndikimi ishte shkatërrues: ai u paraqit menjëherë në debutimin e tij – në derbin e Coppa Italia si zëvendësues – dhe më pas konfirmoi veten ndeshje pas ndeshje.

Praktikisht i pakalueshëm, por jo vetëm: ka një eksplozivitet aq të madh sa mund të lejojë të bëjë një përparim në mes të fushës, ashtu si në Firence (veprimi vendimtar për golin e Calhanoglu 3-2).

Tifozët janë çmendur për të dhe tashmë kanë ide shumë të qarta: Tomori duhet të blihet dhe menjëherë. Marrëveshja me Chelsea është e njohur mirë: një huazim me të drejtë blerje për 28 milion euro. Një shifër e lartë? Ndoshta, por nga sa kemi parë deri tani ekziston një rrezik i fortë që këto 28 milion të bëhen 50 brenda një kohe të shkurtër.

Kjo është arsyeja pse Milani, i cili duhet të shkojë në Champions League për të financuar këtë dhe operacione të tjera, po mendon seriozisht të ushtrojë të drejtën.

Në fakt, gjetja e mbrojtësve me këto karakteristika (praktikisht të njëjtat që kërkonte Paolo Maldini) nuk është e lehtë.

Nizaar Kinsella, gazetar i Goal.com shumë afër Chelsea, foli në një intervistë duke pranuar se drejtuesit kuqezi patën super nuhatje…

Mbërriti në janar si i panjohur, Tomori po pushton Milanin me super performanca. A jeni i befasuar nga ndikimi i tij i fortë në Serie A?

“Unë nuk jam shumë i befasuar. Ne nuk shohim shumë lojtarë anglezë në vendet e tjera evropiane, por tani gjërat kanë filluar të ndryshojnë me Jadon Sancho dhe Jude Bellingham te Borussia Dortmund, tani po shohim Tomori, edhe Chris Smalling i cili doli mjaft i mirë në Romë.

Përsëri, nuk jam i befasuar që po bën mirë, është një blerje e shkëlqyeshme. Në atë kohë, mund të dukej si rrezik për Milanin që ta nënshkruante atë, por ky është një nga mbrojtësit më të mirë në Akademinë e Chelsea. Puna fantastike e drejtuesve të Milanit, besuan dhe bënë mirë.

Sigurisht, ekziston një ndryshim kulturor në futbollin italian dhe anglez, por Tomori është shumë inteligjent. Ai nuk është një futbollist mesatar: është i arsimuar mirë, studion për ekonomi, ka një baba avokat dhe i pëlqen të bëjë një jetë ndryshe nga kolegët e tij, po flasim për një djalë shumë inteligjent.

Kështu që ai mund të bëjë hapin në një kampionat të ri dhe të zhvillohet mirë, Milani ka bërë një operacion të shkëlqyeshëm. Më pëlqen shumë: ai është i shpejtë, është i mirë me topin, është pa përvojë por fitoi çmimin si lojtar më i mirë i kampionatit të vitit të shkuar te Derby County, një nga ligat më të mira në Evropë.

Pse nuk luajti me Lampard te Chelsea?

“Mbrojtësit e tjerë gjithashtu patën vështirësi me Lampard: Andreas Christianen bëri keq, madje edhe Antonio Rudiger. Dhe e njëjta gjë ndodhi me Tomorin, por mbase ishte një problem për trajnerin, mbase një çështje taktike.

Por kjo është vetëm ndjesia ime. Ndoshta Lampard nuk i besoi aq shumë”.

Shpërblimi është caktuar në 28 milion. A ka ndonjë mundësi që Chelsea të bëjë zbritje?

“Chelsea nuk ka zgjidhje sepse ata kanë vendosur të pranojnë ofertën e Milanit me klauzolën e blerjes, por nuk mendoj se Blutë do të bëjnë zbritje. Fakti që ai po bën aq mirë për Milan është në të vërtetë një problem. Chelsea do të dojë të gjitha paratë dhe nuk lëviz!

Unë mendoj se Milani duhet ta mbyllë vitin mirë dhe të shkojë në Champions League për të paguar shpërblimin. Ata nuk do të negociojnë dhe ne e kemi parë me Bakayoko. Milani kishte interes për ta blerë, por ishte e vështirë dhe e njëjta gjë do të ndodhë me Tomorin.

Chelsea e di që ai është një lojtar i vlefshëm, ata lehtë mund ta shesin atë për 28 milion në një ekip tjetër të Premier League”.

A mendon se Chelsea u pendua që e bëri këtë operacion?

“Sipas mendimit tim Chelsea do të marrë shumë kritika. Klubi gaboi në vlerësimin e lojtarit sepse tani e di mjaft mirë se Milani mund ta shesë pas një viti dyfish menjëherë dhe këto gjëra të djegin shumë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu