Ngrini dorën ushtria “Unë e kisha thënë”: favoritët janë Interi, Juve, Atalanta, Napoli me Romën si surprizat. Milani lufton për vend të gjashtë…

Luca Serafini, zëri i Milanit te MN dhe një gazetar i njohur në botën kuqezi, ka shkruar një editorial pikant pas derbit të humbur dhe fjalëve të shumta këto kohë. Ironi e hollë nga Serafini në shkrimin e tij:

“Asnjëherë nuk ka ndodhur të ndiej lehtësim nga eliminimi nga një Kupë. E para: Milani lindi për të fituar. E dyta: nuk është e thënë që duke hequr dorë nga një gjë, automatikisht fiton një tjetër. E treta: edhe Coppa Italia, sado e konceptuar keq, e strukturuar keq dhe e organizuar keq, ndihmon për të fituar dhe jep prestigj.

E katërta: djeg, gjithmonë dhe në çdo rast. Prandaj, filloj me komplimentet e merituara për Interin: një derbi i ekuilibruar derisa ishte 11 me 11, me përjashtim të statistikave origjinale, më pas u shpik penalltia dhe faulli  gjithashtu – kurrë nuk kam parë një përsëritje të Rai të faullit të pretenduar nga Meité – por ka edhe një fakt që Tatarusanu ishte më i miri në fushë.

Kaq për të thënë: kundër ekipit shumë më të pajisur për Scudetto (pak më lart se Juventusi, me Atalanta, Napoli dhe Roma rivalë të mundshëm) kemi një mundësi për një ndeshje revash pas 1 muaji në kampionat, edhe pse përballë kësaj luftanije do të jetë shumë e vështirë.

 Ne vazhdojmë të synojmë me forcë dhe guxim për vendin e 6-të, mbase me një shpresë shumë të vogël në një pozicion të ngushtë të Champions League (ngrini dorën, ushtria e “Unë e kisha thënë!”): pavarësisht nga kolapsi që pritej gjerësisht nga e gjithë bota, përfshirë shumë tifozë të Milan; pavarësisht se Pioli nuk gjeti asgjë kundër Atalanta dhe Inter – dhe viti i dytë i ekipeve të tij është historikisht një katastrofë – përkundër listës dramatikisht të shkurtër edhe pas tregut dimëror; pavarësisht nga Covid, dëmtimet, kartonët, skualifikimet, 17 shtylla e traversa; megjithë rezultatet e rastit me 41 pikë në fazën e dytë të kampionatit të shkuar dhe 43 pikë këtë vit në fazën e parë, titullin e Kampionëve të Dimrit, 2 pikë avantazh ndaj të dytit dhe shumë ndaj të tjerëve…

Epo, pavarësisht kësaj shprese për një vend të 4 – me pak fat, sigurisht, dhe mbi të gjitha shumë dënime – duket përulësisht e ligjshme.

Le të lutemi. Në fund të fundit, Barella, Conte, Eriksen dhe madje Pirlo thanë: “Ne kemi treguar se jemi më të fortë se ata, disavantazhi në renditje nuk na shqetëson, kampionati varet nga ne”.

Si ta fajësojmë atë? Të gjithë favoritë! Përpara, ka vend…”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu