Nga Zambia për 250 mijë euro në pasardhës të Haaland! Objektivi i Milanit dëshirohet nga gjysma e Europës!

Largimi i Haaland nga Salzburg u duk fillimisht si dramë por nuk ishte ashtu në fakt…

Patson Daka po vazhdon të bluajë gola dhe shfaqje të rëndësishme gjithashtu në vitin 2021 dhe duket sikur norvegjezi i Dortmund nuk ka luajtur kurrë te ekipi austriak…

Trashëgimtari i ri i Haaland – edhe nëse është dy vjet më i vjetër – në fakt po tërheq të njëjtën rrugë si norvegjezi. Një mesatare e frikshme golash, si sezoni i kaluar dhe ai aktual, forcë e madhe fizike dhe sens i lindur i golit.

Talenti i RedBull Salzburg tashmë ka tërhequr vëmendjen e klubeve të mëdha evropiane, duke përfshirë Manchester United, Liverpool dhe Arsenal.

Ndoshta djali do të qëndrojë edhe një vit në Austri, ose ai mund të vendosë të rritet – duke mbetur në radhët e Red Bulls – duke u bashkuar me Leipzig, në Bundesliga.

Objekt i dëshirës së shumë klubeve, javët e fundit media të ndryshme të huaja gjithashtu i kishin dhënë Milanit në gjurmët e tij, edhe nëse kuqezinjtë e vlerësojnë shumë, ata nuk do ta konsideronin atë një qëllim konkret për momentin.

Vlera e tij, megjithatë, mund të ngrihej në qiell në muajt e ardhshëm, duke pasur parasysh ekipet në radhë të gatshme për ta gjykuar.

Por le të zbulojmë se kush është talenti zambian që po çmend fansat e tij në Austri.

I lindur në 1998, Patson Daka nuk erdhi nga askund. Nga zero në Hero, anglezët do të thoshin, dhe është paksa një përmbledhje e karrierës së shkurtër të sulmuesit 23-vjeçar të Redbull Salzburg.

I lindur në Chingola, Zambia, ai arrin në Austri direkt nga vendi i tij i origjinës për 250 000 euro. Ai bëri debutimin e tij në pranverë në 2016, duke fituar Ligën e të Rinjve UEFA me dy gola dhe dy asistime.

Pas një viti në ekipin satelitor të Salzburgut, Lieferig, ai u transferua në Bundesligën Austriake dhe ndikimi i tij në ekipin e parë ishte shkatërrues.

Në sezonin 2018/2019, vitin e debutimit, shënoi 3 gola në 15 ndeshje, por është në sezonin 2019/2020 që mesatarja e tij bëhet e çmendur.

Në fakt, djali shënon 27 gola në të gjitha garat, nga 40 paraqitje.

Në sezonin aktual ai bën edhe më mirë, me 30 gola nga 33 ndeshje të luajtura.

I fortë fizikisht (1.84 cm për 75 kg), i talentuar teknikisht, ai mund të luajë si majtas dhe djathtas si anësor, edhe nëse jep më të mirën e tij si sulmues qendror.

Në këtë moment vlera e tij e tregut është rreth 20 milion euro, sipas faqes së internetit të transfermarkt, por pas këtij sezoni, çmimi i etiketës së tij mund të rritet lart.

Një mundësi e rëndësishme në treg, për atë që sigurisht është një nga lojtarët e rinj më premtues në futbollin evropian për momentin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu