“Nga Terni në Serie A, Pobega do të bëjë rrugë me Milanin”

“Pobega? Kur mbërrita te Ternana, unë thirra agjentin e tij Patrick Bastianelli dhe menjëherë shtyva ta marr”.

Kështu e nis në TuttoMercatoWeb ish-drejtori sportiv i Ternana, Danilo Pagni, një zbulues i aftë i talenteve që mburret me përvoja të ndryshme së bashku me Claudio Lotito, Giovanni Sartori, Pietro Lo Monaco dhe së fundmi Massimiliano Mirabelli te Milani.

E keni pasur të vështirë të nënshkruani Pobega?

“Bastianelli e mbajti fjalën. Ai më tha: nëse shkon në Serie C të vjen ty! Pastaj fola për të edhe me Rino Gattuso i cili lartësoi cilësitë e tij.

Spezia, Chisoli: "Pobega? Un innesto importante" - Tuttosport

Ne kishim Bifulco, Pobega dhe djem të tjerë që tani janë protagonistë në B. Gëzohem t’i shoh ata në skenë në faza të rëndësishme”.

Çfarë kujtimi keni për Pobega që morët nga Ternana?

“Debutimi i tij nuk ishte më i miri. Por duke folur teknikisht, hapi më i rëndësishëm për të ishte Pordenone. Klubi kishte aftësinë ta priste dhe djali u përgjigj i pranishëm. Është përmirësuar shumë. Dhe sot te Spezia ai mund të demonstrojë të gjitha cilësitë e tij të shkëlqyera”.

A vlen për Milanin? Kuqezinjtë mbajnë ende kartonin.

“Ai ka strukturën fizike për të luajtur në nivele të caktuara. Pavarësisht nga madhësia e saj, ai arrin të jetë i paparashikueshëm. Milani do të përqendrohet tek ai. Shikoni rritjen eksponenciale të Locatelli: te Milani ai kishte një rol të zakonshëm, te Sassuolo mori përgjegjësi. Dhe nëse ke talent, nëse je i fuqishëm, shpërtheni”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu