NGA SPANJA: “Motivi pse Barcelona synon Romagnoli dhe pozita e Milanit!”

E ardhmja e Alessio Romagnoli është në fije të perit dhe e lëkundur, duke pasur parasysh se kontrata e tij skadon në qershor 2022 dhe për momentin nuk ka negociata për rinovimin e saj.

Qëndrimi i tij në Milano nuk merret si e mirëqenë, edhe pse një vit më parë kjo gjë nuk do të ishte diskutuar kurrë.

Një performancë e luhatshme, dëmtimet dhe shpërthimi i Fikayo Tomori e bëri atë të humbte pozicionin e tij fillestar dhe titullar.

Kapiteni kuqezinjve vështirë se do të mbetet pa perspektivën e rimarrjes së vendit në ekip. Agjenti i tij Mino Raiola tashmë ka pasur disa kontakte dhe nuk duhet të ketë shumë probleme në vendosjen e mbrojtësit në merkato.

Romagnoli aktualisht ka një pagë prej rreth 3.5 milion euro në sezon dhe Milani nuk duket i gatshëm të garantojë një rritje.

Me një agjent si Raiola për të negociuar, një rinovim që nuk përfshin një pagë më të lartë se e sotmja është e vështirë.

Shanset për një transferim janë të mëdha.

Siç zbulohet nga Mundo Deportivo, Barcelona po kërkon një mbrojtës qendror të majtë dhe Romagnoli do të ishte gjithashtu në listën e opsioneve.

Klubi Blaugrana synon të shesë Samuel Umtiti dhe ta zëvendësojë atë me një rol të barabartë që është po aq i fortë sa ish-lojtari i Lyon.

Ronald Koeman ka Lenglet si një qendër të majtë dhe gjithmonë duket se dëshiron dy në ekip për të pasur mundësi zgjedhje.

Romagnoli është një ide për Barcelonën, e cila vlerëson edhe profile të tjera. Ashtu si Lisandro Martinez, një argjentinas 23-vjeçar që luan në Ajax.

Marcos Senesi është gjithashtu me interes, një tjetër argjentinas që luan në Eredivisie por me fanellën e Feyenoord. Javët e fundit, emri i tij është lidhur gjithashtu me Milanin dhe Napolin.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu