NGA SPANJA: “Milani në diskutime të avancuara për sulmuesin e Tottenham”

Një nga goditjet e tregut të transferimeve të Milanit verën e ardhshme do të jetë blerja e një anësori të ri të djathtë sulmues.

Në skemën tashëm të kolauduar të Stefano Piolit me rreshtimin 4-2-3-1 duhet një lojtar më finalizues në zonën gol (por pa harruar asist)

Alexis Saelemaekers dhe Samuel Castillejo nuk japin garanci të mjaftueshme për sa i përket asistimeve dhe golave.

Por nëse klubi kuqezi beson në rritjen e belgut, ish-futbollisti i Villarreal është i destinuar të shitet. Një kthim në La Liga ka të ngjarë, ku disa skuadra kanë kryer tashmë sondazhe hulumtuese…

Emri i fortë i këtyre muajve për rolin ka qenë Florian Thauvin, kontrata e tij skadon në qershor 2021. 28-vjeçari nga Marseja mund të arrijë në një transferim falas, por midis angazhimit dhe komisioneve të kërkuara nga agjenti operacioni ende nuk bind plotësisht Paolo Maldini dhe Frederic Massara.

Në Spanjë, portali Todofichajes.com gjithashtu vendos Milanin në gjurmët e Erik Lamela, i cili është i destinuar të largohet nga Tottenham.

Kontrata e tij skadon në qershor 2022 dhe duket se nuk ka vend për rinovim. Ish-lojtari i River River dhe Roma dëshiron të largohet nga Londra për të qenë në qendër të një projekti të ri.

Burimi spanjoll zbulon se Milani tashmë ka filluar kontakte me Tottenham për të diskutuar transferimin e Lamela.

Diskutimet jepen në një fazë të përparuar dhe me një mundësi të mirë që të arrihet një marrëveshje për një shifër afër 15 milion euro.

29-vjeçari e njeh Serinë A dhe tashmë ka grumbulluar përvojë të mirë me Spurs, ai mund të jetë një fuqizim i mirë në departamentin e sulmit të Pioli.

Përveç që luan si një sulmues i djathtë, ai gjithashtu di se si të veprojë si një mesfushor qendror duke ofruar më shumë zgjidhje për trajnerin.

Teknikisht Lamela është një lojtar që nuk mund të diskutohet, edhe nëse në karrierën e tij i mungonte vazhdimësia për tu konfirmuar si kampion.

Sidoqoftë, ai ka cilësi që do ta pasuronin Milanin. Gjithashtu vlen të merret në konsideratë paga e argjentinasit, i cili fiton rreth 4.8 milion euro neto në sezon në Premier League. Padyshim, paga e tij do të duhet të ulet për t’u kthyer në Itali.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu