Nga Spanja – Milan, strategjia gati: marrëveshje e dyfishtë me Real Madrid në horizont!

Ai tani i ka pushtuar të gjithë me paraqitjet dhe golat e tij. Po flasim per Brahim Diaz. Fantazisti spanjoll, pas lamtumirës së Calhanoglu që i siguroi atij pozicionin titullar, ka rritur nivelin dhe po justifikon fanelen me numer 10 qe Stefano Pioli dhe i gjithë i besuan!

Tashmë tre gola në gjashtë ndeshje të ligës dhe një asistim të arritur, por pavarësisht numrave, Brahim ka treguar se sa thelbësor është ai për këtë Milan. Së bashku me Leao dhe Saelemaekers, ai zotëron pothuajse çdo veprim sulmues dhe aftësia e tij për të synuar dhe kërcyer njeriun është diçka e jashtëzakonshme.

Milani luftoi shumë për ta kthyer atë, duke pasur parasysh negociatat e gjata të kryera me Real Madridin në verë. Në fund, Brahim Diaz u kthye në Milanello përmes formulës së huasë dyvjeçare të rëndë me të drejtën e blerjes të caktuar në 19 milionë euro.

Në këto dy vjet, Milani do të duhet të paguajë 3 milion euro (1.5 në sezon) në arkën e blancos. Sidoqoftë, një prapaskene absolutisht e rëndësishme vjen nga Spanja. Milani do të donte të ushtronte të drejtën e blerjes tashmë në fund të këtij sezoni.

Portali i mirënjohur i tregut spanjoll, todofichajes.com, bën të ditur sipas lajmeve të veta se Milani tashmë i ka komunikuar Real Madridit se dëshiron të bleje Brahim Diaz verën e ardhshme.

Maldini dhe Massara, në marrëveshje me zonën teknike, do të ishin absolutisht të vendosur për të blerë spanjollin 22-vjeçar plotësisht dhe më pas të paguanin të drejtën e blerjes 19 milionë euro.

Milani dhe skemat e Piolit, varen aq shumë nga prania e iberikut. Por kini kujdes, sepse todofichajes.com shton një detaj tjetër të veçantë.

Kjo do të thotë, se menaxhmenti i Rossonerëve do të ishte kujdesur që t’ia komunikonte vendimin e tyre për Brahim Realit, në mënyrë që të kishte një avantazh të rëndësishëm mbi blerjen e Isco.

Ne e dimë se mesfushori veteran sulmues ka kontraten qe skadon në vitin 2022 dhe se rinovimi është diçka vërtet e komplikuar…

Milani, duke i dhënë fjalën Realit per Diaz, do të mendonte të merrte një avantazh për të nënshkruar me Isco tashmë në janar në një shifër të përshtatshme.

Do të ishte një lëvizje e shkëlqyer e merkatos! Përvoja e Isco do të ishte vërtet e dobishme për Milanin, dhe në atë rol Pioli ka absolutisht nevojë për një fantazist tjetër të vlefshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu