NGA SPANJA: Milan, goditja në sulm! Sfidë me Atletico Madrid!

Milan ka intensifikuar negociatat për rinovimin e Ibrahimovic në orët e fundit. Megjithëse drejtuesit kuqezi kanë vendosur të përqendrohet në përvojën e suedezit për një sezon tjetër, një fuqizim në sulm është padyshim i nevojshëm.

Ibra solli mentalitetin në Milanello, ai bashkoi dhomat e zhveshjes dhe kjo skuadër i detyrohet shumë.

Nga kjo pikëpamje, rinovimi i numrit 11 është një zgjedhje krejtësisht koherente, por dihet gjithashtu se Maldini po lëviz për të marrë një sulmues të ri.

Kjo duke pasur parasysh që Rafa Leao nuk ka treguar vazhdimësinë që iu kërkua dhe mosha e Ibrahimovic – për fat të keq – është ajo që të gjithë dimë (pra gati 40 vjeç)

Dusan Vlahovic për momentin është profili më interesant dhe gjithashtu më i ndjekuri.

Numri 9 i Fiorentinas po dëshmon se është në nivele të larta në Serie A, me 13 gola të shënuar këtë sezon, dhe vetëm 21 vjeç do të dukej i përsosur për projektin e të rinjve kuqezi.

Konkurrenca për serbin, megjithatë, po bëhet gjithnjë e më e rëndësishme dhe interesi i klubeve të tjera fillon të rritet.

Sipas raportimit nga portali fichajes.net, duket se Atletico Madrid është shumë i interesuar për Vlahovic.

Roma gjithashtu kishte treguar interes në javët e fundit. Prej disa kohësh, sytë e Milanit janë drejtuar te futbollisti vjollcë, por Djalli do të përballet me një konkurrencë të fortë këtë verë.

Kualifikimi në Ligën e Kampionëve, në këtë logjikë, bëhet thelbësor.

Një joshje më shumë për të lejuar lojtarin të konkurrojë në nivelet më të larta ndërkombëtare, por dhe nga një këndvështrim ekonomik.

Siç është shkruar gjerësisht në orët e fundit, në fakt, në rast të moskualifikimit për në Ligën e Kampionëve do të ishte e vështirë për kuqezinjtë të konkurronin me rivalët e tyre edhe në treg.

Për momentin vlera e sulmuesit serb, siç raportohet nga uebfaqja Transfermarkt, është 25 milion euro.

Sidoqoftë, Fiorentina tashmë e ka bërë të ditur se ata nuk dëshirojnë të zbresin pragun e 40 mln eurove dhe duke pasur parasysh numrin e golave dhe paraqitjeve, shifra mund të jetë e destinuar të rritet gjatë muajve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu