NGA SPANJA | Merkato kuqezi, surpriza e fundit: ideja venezueliane

Milani po shikon gjithashtu nga Amerika për të forcuar sulmin. Rossonerët – siç raportohet nga ‘TodoFichajes’ – do të kishin në shënjestër Yeferson Soteldo.

Ai është një futbollist venezuelian i lindur në 1997, i cili luan në MLS me Toronton. Sulmuesi, i aftë për të luajtur si sulmues qendror, por edhe si lojtar krahu, ka shënuar tre gola dhe gjashtë asistime. Numra që, megjithatë, nuk kalojnë pa u vënë re.

Soteldo, i cili mbron ngjyrat, edhe për ekipin kombëtar, ka një kontratë që skadon më 31 dhjetor 2024.

Eshtë e vështirë – thotë portali – që Toronto të vendosë ta privojë veten nga ai tashmë gjatë tregut të transferimeve të janarit. Kuqezinjte duhet të përpiqen të synojne lojtarin për verën e ardhshme. Ekziston gjithashtu vetëdija se çmimi do të kalojë 6 milion euro, një shifër me të cilën Toronto e bindi Santos ta shiste atë.

Në verë, Milani do të lëvizë fuqishëm për të përmirësuar sulmin. Mbi të gjitha, do të kërkohet një sulmues i parë: gjatë sezonit do të kuptohet se çfarë garanton Olivier Giroud, Zlatan Ibrahimovic dhe Pellegri. Nuk duhet përjashtuar që në qershor i vetmi që do të qëndrojë është francezi.

Suedezi – siç raportohet gjerësisht – do të vendosë për të ardhmen e tij në mënyrë të pavarur. Fiziku i tij do t’i thotë nëse do të vazhdojë të luajë apo do t’i varë kepucet.

Italiani, nga ana tjetër, thirret të bindë Piolin për të fituar blerjen.

Për më tepër, do të jetë e nevojshme të kuptohet nëse Lorenzo Colombo do të kthehet në bazë menjëherë ose nëse ai do të luaje edhe një vit tjetër në huazim, ndoshta në Serie A. Shumë pikëpyetje, të cilave do t’u përgjigjen drejtuesit brenda pak muajsh.

Për më tepër, në javët e ardhshme, do të dihet nëse Milani është vërtet i gatshëm të përqëndrohet te Lorenzo Lucca – nuk mungon konkurrenca – dhe te Andrea Belotti, i cili pothuajse me siguri do të lirohet në qershor falas.

Shumë emra në tryezë – pa përjashtuar surprizat e mundshme – për një sulm që është i destinuar të ndryshojë fytyrë në sezonin 2022/2023.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu