NGA SPANJA: “I ka thënë po Milanit dhe transferimit, tani i mbetet fjala e fundit e Maldinit”

Marrëdhëniet midis Milanit dhe Real Madridit janë shumë të mira dhe kanë lejuar kuqezinjte të konfirmojnë Brahim Diaz. Formula e rënë dakord i lejon blancos të marrin serish lojtarin, por ai do të qëndrojë në Milano deri në qershor 2023.

Shume marreveshje te tjera mund të ishin zhvilluar gjatë verës mes dy klubeve. Shume eshte folur për Alvaro Odriozola, një mbrojtës i djathtë i cili më vonë përfundoi te Fiorentina, ashtu edhe për Dani Ceballos.

Ky i fundit ishte një ide për ditët e fundit të merkatos, por dëmtimi i pësuar në Olimpiadë ndaloi gjithçka. Dhe ka pasur shumë zëra për një interes të pretenduar për Isco, kontrata e të cilit skadon në qershor 2022.

Disa lajme nga Spanja mbërrijnë në Isco, ne realitet. Portali Todofichajes.com shpjegon se mesfushori sulmues 29-vjeçar është i pakënaqur me situatën e tij te Real Madrid. Ai mendoi se ardhja e Carlo Ancelotti do t’i lejonte atij të kishte më shumë hapësirë, por deri më tani ai ka mbledhur vetëm 166 minuta në fushë…

Milan, Everton dhe Sevilla do të ishin ende të interesuar për ta marrë atë. Klubi Rossoneri madje do të kishte avantazhin, Isco do të kishte thënë tashmë “po” për një transferim të mundshëm në ekipin e Stefano Pioli.

Nga ana tjetër, ai nuk tërhiqet nga ideja për të shkuar në Liverpul me Rafa Benitez, trajneri me të cilin nuk kaloi shumë mirë në Madrid…

Ish-lojtari i Malaga do të donte të vishte fanellën e Milanit, i cili ka punuar në këtë operacion për ca kohë.

Tashmë kishte sondazhe në verë, por nuk kishte kushte për ta bërë marrëveshjen konkrete. Nënshkrimi i Isco ishte një problem dhe gjithashtu nga fakti që Reali donte një kompensim jo të ulët për transferimin e kartonit.

Në janar 2022, gjashtë muaj pas përfundimit të kontratës, blancos mund të japin dritën jeshile për transferimin e lojtarit thjesht duke rënë dakord për të kursyer në pagën e tij. Natyrisht, Milanit nuk do t’i garantohej e njëjta pagë (6-7 milionë neto në sezon) që ai ka marrë deri më tani në Spanjë.

Ne do të shohim nëse operacioni bëhet me të vërtetë…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu