NGA SPANJA: “Edhe një korean në fokusin e Milanit, edhe pse sezoni i tij ishte jo i lumtur”

Pavarësisht kualifikimit për në Ligën e Kampionëve, Milani do të duhet të lëvizë ne merkato pa shpenzime të çmendura. Menaxhmenti po vlerëson disa mundësi falas ose në çdo rast me një çmim të ulët.

Midis lojtarëve që përfunduan në pamjet e Paolo Maldini dhe Frederic Massara është edhe Lee Kang, një mesfushor i lindur në 2001 i cili luan te Valencia.

Koreanojugori ka një kontratë që skadon në qershor 2022 dhe për këtë arsye mund të lirohet tashmë në këtë sesion veror të tregut pa nevojën e një shpenzimi të madh ekonomik.

Siç zbulohet nga Superdeporte.es, përveç Milanit ka edhe skuadra të tjera që kanë synuar Kang-in: Atletico Madrid, Wolverhampton, Napoli dhe Fiorentina.

Valencia nuk dëshiron ta humbasë lojtarin në një transferim falas në 2022, kështu që ata janë të gatshëm ta shesin atë menjëherë dhe të presin ofertat tani.

Koreani nuk përjetoi një sezon veçanërisht emocionues: 24 paraqitje (15 si titullar) dhe 4 asistime në La Liga, 3 ndeshje (2 si titullar) dhe një gol në Copa del Re.

Ai kishte një performancë të luhatshme , legjitime duke marrë parasysh moshën e re.

Djali duket se ka potencial, por Valencia ka pasur një vit të vështirë dhe nuk ishte e lehtë për të që të shprehej më së miri.

Sipas Superdeporte.es, klubi spanjoll synon të mbajë një përqindje të rishitjes së ardhshme të Kang-in.

Nuk është ende i qartë çmimi i kartonit, por sipas Transfermarkt vlerësohet 15 milion euro. Shifra e shitjes mund të jetë gjithashtu më e ulët, duke marrë parasysh kontratën që skadon në 2022.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu