NGA SPANJA: “E kryer për Romagnolin! Lamtumirë Milan, por mbetet në Serie A. Sezoni i fundit kushton gati 5 mln euro”

Ekziston një lojtar aktual i Milanit i cili zë një rol të rëndësishëm, gjithashtu në një nivel hierarkik dhe institucional. Por pavarësisht kësaj, ai duket gjithnjë e më afër për t’i thënë lamtumirë klubit kuqezi, për arsye të ndryshme që nuk kanë të bëjnë vetëm me çështjet në fushë…

Ky është Alessio Romagnoli, kapiteni i Milanit prej disa vitesh, por ai nuk duket më aq i lidhur me ekipin e tij. Klasa e ’95 humbi titullaritetin absolut pas mbërritjeve të Kjaer së pari dhe më pas Tomorit, por lamtumira e tij e mundshme në fund të sezonit diktohet nga diçka tjetër.

Kjo është nga kontrata që skadon në qershor 2022. Një pengesë masive për Milanin, i cili rrezikon seriozisht të humbasë mbrojtësin e majtë pa asnjë kosto, pas lamtumirës së dhimbshme të Donnarumma dhe Calhanoglu.

Ndërkohë, konfirmimet për këtë qëllim janë marrë nga shtypi spanjoll.

Romagnoli tashmë merr një pagë shumë të lartë nga Milani, madje afër 5 milionë eurove neto në sezon.

Por agjenti Mino Raiola madje do të donte diçka më shumë për të rinovuar me Rossonerët. E pamundur për ta kënaqur atë, duke pasur parasysh politikën e klubit për të mos arritur marrëveshje me agjentët.

Raiola kohët e fundit ka bërë të ditur se ai e konsideron atë një top-lojtar dhe prandaj do të trajtohet si i tillë.

Por padyshim larg Milanit, duke qenë se negociatat për rinovimin nuk fliten fare. Sipas spanjollëve të Todofichajes.com, e ardhmja e Romagnoli tashmë është shkruar.

Së shpejti mund të bëjnë një marrëveshje zyrtare me Juventusin. Bardhezinjte janë gjerësisht në pole position për të nënshkruar me Romagnolin pa asnjë kosto, ndoshta si trashëgimtar i kapitenit Chiellini. Një kalimin tashmë i planifikuar, i cili gjithashtu mund të përcaktohet në fillim të vitit 2022.

Një tjeter keqarhdje për Milanin, e cila do të shihte se rivalët e Juves do të nënshkruanin me një mbrojtës i cili është ende i ri dhe që ka treguar në karrierën e tij se mund të jetë i besueshëm, edhe pse ndonjëherë në faza të alternuara.

Rossonerët do të duhet të konkurrojnë për të gjetur një zëvendësues të përshtatshëm në merkato.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu