NGA SPANJA: Coutinho-Milan, diçka mund të ndodhë! Tani Barcelona po mendon që…

Praktikisht është vendosur: Barcelona dëshiron të “heqë qafe” Philippe Coutinho. Ka rreth tre arsye, para së gjithash performanca e dobët e lojtarit pas fillimit të shkëlqyeshëm të sapo mbërritur në sezonin 2017/2018.

Në analizën e dytë, mesfushori brazilian, gjithashtu për shkak të dëmtimeve të shumta dhe për këtë arsye të vazhdueshmërisë, nuk rezultoi të ishte një pjesë e domosdoshme për klubin. Kjo e ka sjellë atë në konflikt me mbështetësit e Blaugrana, në fakt tifozët nuk besojnë më në të – siç raportohet nga AS.

Arsyeja e tretë lidhet me problemet financiare të Barçës, të cilat tashmë kanë çuar në largimin e Messit këtë verë me kalimin te Paris Saint Germain. Do të ishte shumë e përshtatshme që klubi katalanas të shiste Coutinhon, në këtë mënyrë qe të merrte frymë lehtësisht sa i përket anës ekonomike.

Në këtë drejtim, tashmë në tregun e transferimeve të verës së fundit, lojtari iu ofrua dy skuadrave italiane, përkatësisht Milanit dhe Juventusit.

Por të dy klubet nuk i kaluan negociatat për shkak të pagës së shtrenjtë të marrë nga ish -lojtari i Interit. Tani, megjithatë, situata duket se ka ndryshuar dhe Barcelona po synon ta shesë atë vitin e ardhshëm, ndoshta në janar.

Coutinho te Milani mund të bëhet realitet
Siç u raportua nga shtypi spanjoll në orët e fundit, Barcelona është e gatshme të lejojë Philippe Coutinho të largohet që në janar me një zgjidhje interesante dhe mjaft të përshtatshme – duke supozuar një goditje të Milanit.

Blaugrana do të ishte e gatshme ta linte futbollistin brazilian të largohej në huazim duke u përballur me një pjesë të pagës së tij. Kjo e fundit është rreth 12 milionë euro, kompania spanjolle nuk ka alternativë tjetër.

Të shtyjë klubin të veprojë në këtë mënyrë është rënia e vlerës së tregut të mesfushorit sulmues, krahasuar me 135 milionë të shpenzuara në 2018.

Kjo verë sapo përfundoi, Milani kishte treguar interes për ish -lojtarin e Liverpoolit, i cili është 29 vjeç dhe në kulmin e pjekurisë së tij sportive. Lojtari mund të jetë shumë i dobishëm për kuqezinjtë, gjithashtu duke pasur parasysh kthimin në Ligën e Kampionëve.

Bayern Munich’s Philippe Coutinho during the UEFA Champions League round of 16 first leg match at Stamford Bridge, London.

Tani gjithçka qëndron në besimin apo jo të lojtarit, Bayern Munich në vitin 2019 u përpoq t’i besonte brazilianit duke e huazuar atë.

Me gjermanët ai bëri 38 paraqitje, duke shënuar 11 gola dhe 9 asistime. Coutinho mund të përfaqësojë një alternativë ndaj Brahim Diaz. Alternativa, të cilën sot spanjolli duket se nuk e ka.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu