NGA SPANJA: Arsenali e nxori në merkato. Milani mendon për super goditjen! Leao dhe Gazidis “shkesi”

Milan aktualisht është në krye të renditjes së Serisë A. Askush nuk e priste atë, por ekipi i Pioli është një realitet i konsoliduar. Fitorja në Napoli nxiti këtë besim: qëllimi mbetet i vendi i katërt, por klubi nuk po fshihet. Maldini ishte i qartë: fjala Scudetto nuk është e frikshme. Çdo gjë mund të ndodhë.

Padyshim që Stefano Pioli do të ketë nevojë për ndihmë nga Elliott në tregun e transferimeve.

Në janar duhet të përforcohet skuadra me disa blerje cilësore. Prioriteti është mbrojtësi, por edhe qendërsulmuesi si zëvendës Ibrahimovic.

Sidoqoftë, Maldini dhe Massara janë gjithmonë vigjilentë për mundësitë që ofron tregu. Dhe një nga këto, ndër më interesantet, vjen nga Arsenali.

Topçinjtë sapo kanë marrë një vendim të rëndësishëm që mund të bëhet një asist për kuqezinjtë.

Mikel Arteta, trajneri i Arsenalit, bëri një komunikim me klubin pas ndeshjes kundër Leeds: Nicolas Pepé – me të kuq gjatë ndeshjes me Leeds – është jashtë projektit të tij teknik.

TodoFichajes.com raporton lajmin. Sigurisht jo një lajm i mirë për klubin, i cili pak më shumë se një vit më parë investoi 80 milion për ta marrë atë nga Lille.

Sot Arsenali është i vetëdijshëm se ata nuk mund ta rimarrin atë shumë në asnjë mënyrë, por për të kursyer atë që mund të kursehet ka nevojë për ta shitur atë menjëherë.

Kjo është arsyeja pse Gunners janë në kërkim të blerësve që në janar.

Milani mund të jetë një kandidat serioz për arsye të ndryshme. Së pari, gjithmonë ekziston pikëpyetja Samu Castillejo: me një ofertë prej të paktën 15 milion, spanjolli mund të largohet.

Pepé Milan

Në atë pikë do të nevojitej një zëvendësues dhe Pepé ka saktësisht të njëjtat karakteristika, por është më i ri, më i shpejtë dhe me potencial të pamatshëm. Por në Angli ai nuk ishte në gjendje të shprehej.

Ivan Gazidis dhe Rafael Leao përfaqësojnë dy aleatë për Milanin.

CEO ka ruajtur raporte ë shkëlqyera me Arsenalin dhe kjo mund të lehtësojë negociatat. Sakaq, Leao është një mik i Pepé: të dy luajtën së bashku për Lille (dhe u larguan në të njëjtën seancë transferimi) dhe shpesh janë në kontakt.

Portugezi mund ta bindë atë për mirësinë e projektit të Milanit. Një mundësi vërtet e rëndësishme që Maldini dhe Massara mund të mendojnë ta shfrytëzojnë.

Sa i përket formulës dhe shifrave, është e qartë se Milani kurrë nuk do të ofrojë 50-60 milion për të blerë Pepé.

Përkundrazi, mund të synojë një huazim me të drejtë blerje me çmime më të ulëta.

Kuqezinjtë mund të shtyhen nga fakti se Arsenali ka nevojë ta shesë atë – Pepé nuk u përshtat mirë edhe në dhomat e zhveshjes – dhe Gazidis do të ishte një ndërmjetësues i përsosur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu