Nga “Pioli on Fire” te “Pioli out”! Shpërthen indinjata në rrjetet sociale. Trajneri akuzohet sidomos për një arsye!

Ndër hashtagët më të njohur të orëve të fundit në Itali ekziston edhe emri i trajnerit të Milanit.

Fjala Pioli është një temë e nxehtë dhe ajo më topic, për një arsye të thjeshtë: pas disfatës kundër Lazios mbrëmë, trajneri u kritikua dhe seriozisht nga tifozët.

Për herë të parë këtë sezon Stefano Pioli sfidohet. Asgjë serioze në nivelin e ‘protestave’, por sigurisht që është shenja e një harmonie që është prishur tani pas disfatave të fundit.

Milani i tij në vitin kalendarik 2021 kishte një rënie të performancës fiziologjike, por në mënyrë krejt vertikale në ide dhe psikologji!

Pas ndeshjes së parë 3-2 kundër Lazio më 23 dhjetor (ndeshja e fundit e vitit 2020), Milani filloi të vuante nga lodhja, shumë dëmtime dhe ndoshta edhe mungesa e thellësisë së skuadrës në disa zona të fushës.

32 pikë në javë ditë, jo shumë keq, por nën standardet fillestare.

Humbja 3-0 e pësuar nga Lazio është një tjetër disfatë nga Milani në këtë vit kalendarik.

Me rezultatin e saktë të njëjtë, kuqezinjtë kishin humbur kundër Atalanta dhe Inter në San Siro.

Dhe renditja tani po qan: e kapur nga dy rivalë dhe vendi i pestë aktual…

Në Tëitter, tifozët e Milanit drejtuan gishtin drejt Stefano Pioli. Fajtor që nuk ka qenë në gjendje të përgatisë ndeshjet që kanë rëndësi dhe se i ka trajtuar lojtarët e tij me shumë kënaqësi, madje edhe para shfaqjeve dukshëm negative…

Ka nga ata që kritikojnë Piolin për një qëndrim shumë të ndryshëm nga ai i rivalit të tij Antonio Conte.

Trajneri i Interit, tani shumë afër Scudetto-s, kërkon dhe qorton lojtarët e tij pa parë askënd në fytyrë.

Milanisti duket shumë “babaxhan” dhe i ëmbël me lojtarët e tij në sytë e tifozëve.

Jo vetëm Pioli. Protesta sociale e tifozëve gjithashtu arrin lojtarët.

Në veçanti, ngacmohet Hakan Calhanoglu, i cili dje humbi disa raste të bujshme për ta rikthyer Milanin në lojë. Për të mos përmendur polemikat në lidhje me rinovimin e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu