Nga objekt misterioz në protagonist! Leao ka ndryshuar, por ka mbetur hapi i fundit

Midis shumë metaforave të përdorura për të përshkruar projektin e të rinjve të Milanit, një nga termat më të përdorur është ai që i referohej konceptit të “kantierit të ndërtimit në zhvillim”.

Për tifozët dhe një ekip të mësuar me rezultate të menjëhershme dhe jo për të ndërtuar një objektiv, mungesa e triumfit ​​afatshkurtër dhe e progresit bëri që tifozët të ishin të paduruar, të brendshëm ose këdo që ka Milanin në zemrën e tij.

Durimi është një virtyt i rëndësishëm, por në të njëjtën kohë nuk është një burim i pashtershëm dhe i qartë: në këtë kuptim, nervozizmi i botës në Milano, i dukshëm sidomos sezonin e kaluar, ishte i kuptueshëm dhe shpesh u drejtohej shkelësve të vetëm të mungesës së angazhimit apo edhe të mos “të jesh i denjë për të veshur fanellën kuqezi”.

Padyshim midis tyre ishte Rafael Leao dhe, deri më sot, është e çuditshme të mendosh për të. Vetëm një vit më parë, në fakt, portugezi u etiketua si një objekt misterioz, ndërsa tani ai është një nga protagonistët e performancës së shkëlqyer të kuqezinjve.

Kur mendimet, reflektimet lexohen si subjektive, numrat e ftohtë vijnë në ndihmë. Duke krahasuar tre muajt e parë të sezonit 19/20 të Leao me atë aktual, me sa duket, flitet për dy lojtarë të ndryshëm.

Që nga 9 nëntori 2019, “jeta e parë” e Leao te Milan paraqiti 9 ndeshje, 1 gol dhe 1 asistim në 12 ndeshje në përgjithësi.

Në veçanti, nga këto nëntë paraqitje, vetëm 5 ndeshje i filloi nga minuta e parë, 4 aktivizime përgjatë ndeshjes dhe 3 herë në stol.

Shfaqjet e ofruara në këtë periudhë kohe ishin shpesh një sintezë e mjeteve të mëdha fizike dhe teknike të pathëna, të alternuara me zhdukje të shpeshta në momentet e ndryshme të lojës.

Një objekt autentik misteri siç thonë ata. Një enigmë, ajo e talentit të Leaos, që u zgjidh një vit më vonë.

Lille, Galtier: “Leao era indisciplinato, con Ibra sta migliorando”

Duke krahasuar tre muajt e parë të portugezit te kuqezinjtë në sezonit 19/20 me atë aktual, rritja është e mahnitshme: në 10 ndeshje të luajtura mes kampionatit dhe kupave, ka 5 aktivizime si titullar por edhe 3 gola dhe 3 asistime.

Përveç numrave, në veçanti, ka një prani në rritje te loja e ekipit të Piolit dhe përfshirja e tij, edhe pse nuk është ende një futbollist që zgjat 90 minuta!

Leao, si një student i talentuar që luftonte për të treguar veten, ka filluar të shfaqë frytet e cilësive të tij, por kufijtë e rritjes janë ende të mëdha.

Milan-Verona, manca un rigore: Leao riprende la moviola | FOTO

Fjalët e Ibrahimovic me mjaltë, qortimet e Pioli dhe inkurajimi i shokëve të tij nënvizojnë se si e gjithë skuadra kuqezi është e vetëdijshme se portugezi mund të bëhet edhe më shkatërrues.

Në disa momente të ndeshjes, në fakt, Leao është sikur ai del jashtë vetëm një minutë më vonë për të qenë në gjendje të kthejë një aksion shkatërrues, duke kontrolluar topin dhe ndërmarrë një sprint tronditës!

Këtu, pra, që Leao ka nevojë për këmbëngulje për të përfunduar rritjen që mund ta bëjë atë të jetë jo vetëm një kolonë e Milanit, por edhe një nga lojtarët më interesantë në futbollin evropian. Mjetet, siç thonë ata, nuk mungojnë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu