NGA GJERMANIA: Krahu i djathtë i Gazidis dhe kontrollori i buxhetit drejt largimit! Njeriu që “hoqi” Boban…

Sipas asaj që raportohet në profilin e Twitter të Derek Rae, një gazetar i njohur sportiv dhe ekspert i Bundesliga, e ardhmja e Hendrik Almstadt do të jetë te Eintracht Frankfurt.

Krahu i djathtë i Ivan Gazidis do të largohet nga Milani në fund të këtij sezoni dhe do të zërë rolin e shefit ekzekutiv të divizionit sportiv të ekipit gjerman në vend të Fredi Bobic.

Gjermani 48-vjeçar deri më tani ka punuar në prapavijë, por po tërheq skajet në një nga klubet e njohura evropiane: Almstadt ka qenë ndihmësi i menaxhimit te Milan që nga 1 janari 2019.

Afrimi i Almstadt ishte një nga veprimet e para zyrtare të Gazidis. Bashkëpunimi te Arsenal, ku Almstadt fitoi eksperienca e tij të para në biznesin e futbollit nga 2010 në 2015 nën drejtorin e atëhershëm menaxhues Gazidis, duke bindur.

Më pas eksperienca te Aston Villa.

Por, largimi i Almstadt mund të hapë horizonte të tjera ose një rikthim të Boban? Nëse i kthehemi kohës, kuptojmë që gjatë konfliktit të madh mes Gazidis dhe Boban, në mes ishte pikërisht njeriu që merrej me thesarin ose shpenzimet, pikërisht gjermani Almstadt…

Ivan Gazidis dhe Hendrik Almstadt në njërën anë, Paolo Maldini dhe Zvonimir Boban në anën tjetër. Corriere dello Sport raporton se gjermani ishte prapa përplasjes së Gazidis me Boban. Sepse Almstadt, megjithëse është një figurë pak e njohur, është ende shumë i rëndësishëm dhe i fuqishëm brenda klubit.

Gjermani, i cili ka marrë përsipër detyrën prej gati dy vitesh,  është përgjegjës për buxhetin e transferimit dhe analizimin e statistikave dhe karakteristikave të nënshkrimeve të reja të mundshme, duke analizuar të gjitha aspektet e funksioneve teknike dhe sportive të klubit, nga ekipi i parë te zhvillimi i të rinjve…

Një ndryshim radikal te Milani apo një rikthim i Zvone Boban?

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu