Nga Donnarumma te Calhanoglu, Ibra, por edhe mbrojtësi… Eksperti i merkatos “zbardh” lëvizjet e Milanit!

Ekipi editorial i MilanNews.it kontaktoi Claudio Raimondi, një gazetar i njohur i SportMediaset. Me korrespondentin kuqezi u bisedua sidomos për të gjitha çështjet më të nxehta në Milano, nga paraqitjet e fundit të ekipit te rinovimet e Donnarumma dhe Calhanoglu, duke kaluar nëpër emrat e mundshëm për tregun e transferimeve të janarit. Këtu janë deklaratat e tij:

Si e patë Milanin kundër Hellas Verona? A kishin kuqezinjtë reagimin e duhur pas disfatës kundër Lille?

“Unë pashë një Milan të gjallë, por në të njëjtën kohë pak të lodhur dhe më pak të kthjellët. Pioli nuk e kishte mundësinë, veçanërisht në rolet sulmuese, për të lënë Ibrahimovic, Saelemaekers dhe Calhanoglu të merrnin frymë.

Milan-Verona 2-2: Ibra al 93', rimonta rossonera da 0-2 - Eurosport

Ata janë të njëjtët që kanë luajtur gjithmonë për një muaj, ata mund të mos jenë në të mirën e tyre për një mbrëmje.

Nëse Ibra nuk godet traversën dhe nuk humbet penalltinë, Milani e fiton, megjithëse me vështirësi. E gjykoj performancën në një mënyrë pozitive: Milani mbetet një ekip absolutisht luftarak”.

A jeni befasuar nga deklaratat e Ibrahimovic pas ndeshjes në lidhje me penalltinë dhe faktin se nuk do të godasë më?

“Unë mendoj se është e besueshme, Ibrahimovic është aq inteligjent sa që me të vërtetë mund të bëjë një hap prapa. Dikush si ai nuk ka mundësi të rrisë marzhin e gabimit. Ai do të reflektojë dhe do të vendosë të heqë dorë nga roli i goditësit të penalltive, në favor të Kessie. Ishte një deklaratë inteligjente”.

Edhe para tregut të transferimeve, një nga temat e nxehta në Casa Milan është ajo e rinovimeve. Ku jemi me atë të Gigio Donnarumma?

“Këtë javë diçka do të duhet të lëvizë sepse atëherë nuk do të ketë më hapësira, nga 1 janari ai mund të shkojë zyrtarisht lirshëm, por është diçka që ai nuk do ta bëjë.

Kjo është java, nuk ka dyshim. Unë besoj se Antonio nuk do të konfirmohet dhe për këtë arsye që 1 milion do të shkojnë të përbëjnë një rritje të vogël për Gigio, pra duke arritur në 8 mln euro.

Formula e duhur do të gjendet përmes bonuse që për të thënë të vërtetën Raiola nuk i pëlqen: ne kemi parë se sa vështirë ka bërë Milani me Ibrahimovic.

Në rastin e Gigio, megjithatë, një bazë prej 8 milionësh e cila më pas mund të bëhet 10 që Raiola kërkon përmes çmimeve të kampionatit dhe çmimeve individuale mund të jetë mënyra e duhur.

Unë e di me siguri që Milani do të provojë një qasje të këtij lloji. Kam besim të mjaftueshëm se do të arrihet akordi”.

Milan, Donnarumma si sfoga | Serie A | Calciomercato.com

Po në lidhje me Calhanoglu?

“Për Hakan situata më duket më ndryshe. Milani nuk dëshiron të arrijë 6 milion euro, kuqezinjtë arrijnë maksimumin e 4. Boshllëku është i madh, ka disa klube edhe në Itali, të tilla si Napoli dhe Inter të cilët e shikojnë këtë situatë me shumë interes.

Verën e ardhshme lojtari firmos falas dhe 6 mln euro në sezon i siguron. Tani i takon Milanit të vendosë nëse do ta rrisë ofertën, në 5 mendoj se mund të mbyllet. Nëse kuqezinjtë qëndrojnë në 4, mendoj se ka vend për një divorc”.

A është e parakohshme të flasim për rinovim edhe për Ibrahimovic? “Për momentin nuk është një përparësi për Milanin por nuk është as për ibra, aq sa ai e vendosi atë me një shaka. Sigurisht që me vitin e ri, do të ketë diçka. Jo me 7 mln euro por më pak…”.

Milan, le parole d'elogio di Hakan Calhanoglu per Stefano Pioli: Io gioco  per lui

Maldini ka konfirmuar në mënyrë të përsëritur se në janar, nëse krijohet mundësia, Milani nuk do të hezitojë të forcohet. Cilat janë rolet në të cilat kuqezinjtë do të përqendrohen?

“Kjo varet nëse Milan do të jetë në gjendje të besojë seriozisht në diçka që ata as nuk mund ta imagjinonin, domethënë Scudetto, investimin do ta bëjë  në mbrojtje.

Duarte kurrë nuk ka siguruar besueshmëri, Musaçhio nuk do të rinovojë dhe është i destinuar të largohet nga Milano. Romagnoli dhe Kjaer nuk mjaftonë. Nevojitet një afrim dhe ka shumë të ngjarë të jetë Lovato: dialogu me Verona është duke u zhvilluar.

Calciomercato Milan - Difensore in arrivo: testa a testa tra Lovato e Kabak

Unë nuk mendoj se Hellas do të pranojë 15 milion, por nëse Milani është në gjendje të synojë titullin, një përpjekje do ta bëjë atë.

Alternativa mund të jetë, nëse do të kishte një mundësi, një tjetër afrimnë mesfushë për t’i lënë Bennacer dhe Kessie të marrin frymë. Edhe pse kanë Tonali, luajnë tre kompeticione”.

A ka ende ndonjë mundësi për Szoboszlai?

“Ai është një lojtar shumë i njohur. Gjithmonë do të ketë përpjekje, ne e pamë atë në verë për mbrojtësin… Szoboszlai është bërë i shtrenjtë, Milani do të kishte pasur një shans me Rangnick që e nisi atë. Sytë e shumë klubeve të larta evropiane janë tek ai dhe është e vështirë”.

A mund të ketë një sulm të ri mbi Kabak?

“Kjo varet nga financat e klubit gjerman, por ende nuk është zgjedhja e parë. Turku duhet të pritet, ndërsa Lovaton e pamë në San Siro i cili, përveç penalltisë, tashmë është gati.

Mendoj se Milani dëshiron një mbrojtës gati. Ideja ishte që Romagnoli dhe Kjaer të ishin në shërbim të plotë dhe një lojtar i ri të rritet në këto muaj, por nëse përfshirja është funksionale për titullin atëherë besoj se Lovato po dëshmon në një ligë të vështirë si Seria A që të jetë më i miri. Kabak është një mbrojtës i shkëlqyeshëm, por duhet të testohet në kampionatin italian”.

Pas pushimit, do të ketë Napoli-Milan: “Sipas mendimit tim, nëse Milani kalon provimin Gattuso dhe nuk humbet në San Paolo, duke parë kalendarin, ata lehtë mund të arrijnë 26 rezultate të dobishme radhazi në Serie A midis tani dhe Krishtlindjeve”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu