Nga Copa America te Milan: sfidë treshe për Argjentinasin me klauzolën 25 mln euro por me një kleçkë

Merkato kuqezi e shpërndarë… Në shumë fronte, në shumë talente, lojtarë funksionale, por edhe goditje për të ardhmen.

Kështu pra që Milan është gjithashtu në gjurmët e Julian Alvarez. Talenti i kombëtares argjentinase dhe River Plate po ndiqet nga afër nga skautingu i klubit kuqezi.

Siç tregon channelnueve.tv, Djalli do të ishte një nga ekipet e interesuara për futbollistin e lindur në vitin 2000, i cili do të shohë kontratën e tij të skadojë më 31 qershor 2022.

Këto, pra, mund të jenë javët e shitjes dhe mbërritjes së tij në Evropë. Në kontinentin ‘e vjetër’, Fernando Hidalgo përfaqëson futbollistin.

Ndër destinacionet e mundshme, përveç Milanos, do të ishte edhe Anglia dhe Holanda.

Në Premier League, ajo që ndjek nga afër Alvarez do të ishte Aston Villa, i cili tashmë ka prezantuar një ofertë prej 17 milion euro, jo shumë larg klauzolës së lirimit prej 25 milion.

Vëmendje, megjithatë, edhe për Ajax-in, gjithmonë shumë i vëmendshëm ndaj të rinjve.

Julian Alvarez, i freskët nga përvoja e tij në Kupën e Amerikës, siç mund të shihet në Transfermarkt, ka luajtur një numër rolesh sulmuese në karrierën e tij, por ka luajtur kryesisht si një anësor i djathtë dhe qendërsulmues.

Në total ndeshjet e luajtura me fanellën e River Plate janë 69, gjashtëmbëdhjetë gola dhe shtatëmbëdhjetë asistime.

Është e qartë se Alvarez mund të jetë emri i duhur për të plotësuar një rol që Milani do të donte të forconte, atë të korsisë së djathtë, por gjithashtu mund të përfaqësonte sulmuesin e tretë, për të cilin po flitet aq shumë, pas Zlatan Ibrahimovic dhe Olivier Giroud.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu