Nga Belgjika – Milan, “një tjetër” Saelemaekers: 3 milion euro blerje

Futbolli belg ka qenë një vatër e vërtetë e talenteve në vitet e fundit. Thjesht shikoni cilësinë teknike të shprehur nga ekipi kombëtar në kohët e fundit dhe pasurinë cilësore të “Djajve të Kuq”, pavarësisht disfatës në Kampionatin Evropian nga Italia.

Milani siguroi janarin e shkuar Alexis Saelemaekers, anësor i Anderlecht i cili arriti të konfirmojë veten nga një premtim gjysmë i panjohur te një titullar kuqezi fiks.

Një formulë fillimisht huazim me të drejtë blerje dhe më pas në total 7 mln euro të paguara.

Dhe sipas raporteve nga portali belg Voetbal24.be, Milani do të ishte afër një rasti të ngjashëm.

Rossonerët kanë shënjestruar një lojtar shumë të ri i cili luan në Jupiler Pro League, me fanellën e Club Bruges.

Emri i Ignace Van der Brempt do të thotë pak ose aspak për tifozët e futbollit, përveç nëse ata kanë qenë prej kohësh adhurues të futbollit ndërkombëtar.

Bëhet fjalë për një anësor të djathtë që di të luajë në të gjitha rolet e korsisë, nga mbrojtës krahut te sulmues anësor.

Karakteristika të ngjashme me ato të Saelemaekers për këtë lojtar të datëlindjes 2002, i cili në sezonin e fundit me Brugge gjithashtu luajti me ekipin e parë.

Për të 14 paraqitje dhe një gol të shënuar në ndeshjet zyrtare, plus një debutim i paharrueshëm në Champions League në ndeshjen kundër Lazio në Olimpico.

Sipas shtypit belg, Milani është shumë afër nënshkrimit të Van der Brempt; një marrëveshje me vlerë rreth 3 milion euro që mund të materializohet në javët e ardhshme.

BRUGGE, BELGIUM – DECEMBER 5 : Ignace Van der Brempt defender of Club Brugge during the Jupiler Pro League match between Club Brugge and St-Truidense VV at the Jan Breydel stadium on December 05, 2020 in Brugge, Belgium, 5/12/2020 ( Photo by Philippe Crochet / Photo News

Ndërkohë Brugges do të mendonte nëse do ta linte 19 vjeçarin të largohej apo do të përpiqej ta mbante atë.

Sidoqoftë, planet e Milanit përfshijnë gjithashtu një largim të menjëhershëm në huazim. Kuqezinjtë do të donin të blinin Van der Brempt dhe ta cconin atë në një mes Brescia dhe Cremonese në funksion të sezonit të ardhshëm, në mënyrë që ta bëjnë atë të pjekur në Serie B dhe ta kenë të gatshëm dhe më të përshtatur në futbollin italian në vitin 2022.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu