Nga Austria: “Maldini përpiqet: ofertë për mesfushorin! Kontakte me agjentin e tij”

Në këto javë të fundit të merkatos, Milani duhet të përshpejtojë për të përcaktuar të gjitha detajet e skuadrës 2021-2022, duke i siguruar Stefano Piolit një numër të madh dhe konkurues lojtarësh. Një nga repartet ende për tu përmirësuar mbetet mesfusha dhe sulmi.

Prej ditësh duket se profili ideal është ai i Yacine Adli, mesfushori i gjithanshëm i Bordos. Por sipas shtypit të huaj, Paolo Maldini po provon një goditje të papritur, një mesfushor mbrojtës i cili tashmë e ka treguar veten midis Bundesligës gjermane dhe Kampionatit të fundit Evropian.

Në veçanti, nga Austria vjen konfirmimi i disa lajmeve që kanë mbërritur javët e fundit, por nuk janë hetuar kurrë deri më tani. Milani do ta konsideronte seriozisht një oferte ndaj Florian Grillitsch, një futbollist austriak i lindur në 1995.

E përditshmja austriake “Kurier” shkruan për këtë përpjekje serioze të Milanit, e cila flet për kontakte të shpeshta midis Maldinit dhe agjentit Thomas Bohm, i cili kujdeset për interesat e Grillitsch.

Synimi i klubit Rossoneri është të përqëndrohet fuqishëm në këtë pistë ‘dytësore’, gjithashtu duke pasur parasysh përfitimet ekonomike…

Në fakt, Hoffenheim, pronar i kartonit të Grillitsch, ka krijuar një shifër mjaft të realizueshme të shitjeve. Duhen 10-12 milionë euro për të siguruar futbollistin austriak, duke qenë se kontrata e tij do të përfundojë në qershor 2022 dhe duket larg nga hipoteza e rinovimit të kontratës…

Nga Austria ata janë absolutisht të bindur për këtë negociatë, madje duke folur për një lamtumirë të caktuar Grillitsch në Hoffenheim deri më 31 gusht.

Milani gjithashtu do të kishte gjetur tashmë një marrëveshje në parim me mesfushorin mbrojtës në nivel kontraktual.

Grillitsch është një mesfushor organizator që i pëlqen të luajë para mbrojtjes.

Ai ka një përvojë të mirë në Bundesliga në nivele të larta, si dhe është një anëtar shumë titullar i ekipit kombëtar austriak.

Në Euro 2020 ai gjithashtu performoi mirë në ndeshjen me Italinë, në raundin e 16 të kompeticionit të kampionatit botëror.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu