NGA ANGLIA: Manchester United refuzon ofertën e Milanit për Dalot! Prapaskena

Ndër lojtarët që janë aktualisht në huazim te Milani dhe që klubi po mundohet të mbajë është Diogo Dalot.

Sipas raporteve nga tabloidi britanik “Metro”, drejtuesit kuqezi kanë bërë një ofertë prej 14 milion eurosh për kartonin e portugezit.

Propozimi u refuzua nga United i cili do të synonte të grumbullonte 18 milion paund, rreth 21 milion euro ose çmimin që Djajtë e Kuq i kishin paguar Portos për të siguruar lojtarin e datëlindjes 1999.

I rritur në sektorin e të rinjve Porto, ai bëri debutimin e tij me ekipin e dytë të Dragões më 28 janar 2017, në ndeshjen e humbur 1-2 kundër Leixões. Në sezonin 2017-2018 ai mbledh 8 paraqitje në ekipin e parë.

Më 6 qershor 2018, Manchester Utd njoftoi blerjen e tij. Pas dy sezonesh me anglezët në të cilët ai zbret në fushë në disa raste, më 4 tetor 2020 transferohet te Milani si huazim deri në fund të sezonit.

Dalot debutoi në 22 Tetor, me rastin e fazës në grupe të Ligës së Evropës, në ndeshjen e fituar 3-1 ndaj Celtic.

Më 29 tetor shënoi golin e tij të parë kuqezi, duke kontribuar në fitoren 3-0 në shtëpi kundër Sparta Pragës, një ndeshje në të cilën dha asistin e golit të dytë (Leao).

Tri ditë më vonë ai bëri debutimin e tij në Serie A në fitoren 2-1 kundër Udinese. Bëri debutimin e tij si titullar në 16 dhjetor në ndeshjen kundër Genoa, e cila përfundoi me një rezultat 2-2. Më 7 Mars 2021 gjeti golin e tij të parë në Serie A, në një fitore 2-0 jashtë fushe në Verona.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu