Newcastle “kërcënon” Evropën: buxhet të pafund, një lojtar i Milanit (tani për tani) objektiv

E çmendur ajo që ndodhi te Newcastle ditët e fundit! Klubi anglez, aktualisht i parafundit në renditjen e Premier League, është blerë nga një fond saudit i udhëhequr nga Fondi i Investimeve Publike.

Tani, sipas vlerësimeve të analistëve financiarë, Newcastle është klubi më i pasur në botë dhe është gati të hyjë në tregun e transferimeve për të krijuar një ekip ëndërrash.

Disa burime kanë treguar se si fondi arab është gati të investojë 250 milionë euro për të blerë lojtarë të mirë dhe për të krijuar një nga ekipet më konkurruese ndonjëherë.

Emrat në listë janë tashmë të ndryshëm: nga Mauro Icardi tek Mbappè, por edhe Coutinho dhe Pogba.

Amanda Staveley, pronarja e re e Newcastle, u ka premtuar fansave të saj, të cilët festuan në shesh pas ndryshimit të pronësisë, se në tre vjet skuadra do të kthehet rregullisht për të garuar për trofetë më prestigjiozë të kontinentit të vjetër.

Të gjitha pa shkelur Fair Play -in financiar. Me pak fjalë, ashtu si Paris Saint Germain, do të kthehet të jetë një i madh normal evropian.

Por kini kujdes, sepse midis profileve që konkurrojnë për të zënë një vend te Newcastle i ri yjor ka edhe një kuqezi.

Ky është Franck Kessie, mesfushori i Milanit që skadon kontratën e tij në 2022. Historia e Franck me klubin duket se do të jetë në fund, duke pasur parasysh se nuk ka bazë për arritjen e rinovimit të kontratës. Janë 6.5 milionë të ofruara nga Milano për rinovimin, me afrikanin dhe agjentin e tij akoma me kërkesën e 8 milionë.

Newcastle, falë mundësisë për të qenë në gjendje të garantojë shumën e kërkuar nga Kessie, është gati për sulmin e tij. Por duhet të qëndrojmë të fokusuar, sepse brenda pak vitesh klubi faraonik mund të synojë bizhuteritë e tjera kuqezi…

Synimet e Newcastle janë të qarta: për të afruar lojtaret më të mirë në skenën e futbollit botëror përmes ofertave që nuk mund të hiqen dorë nga pikëpamja ekonomike.

Milani, i cili mburret me lojtarët kryesorë të mundshëm në radhët e tij, duhet ta mbrojë veten tani e tutje për tre vitet e ardhshme. Lojtarë të tillë si Rafael Leao dhe Theo Hernandez, duke pasur parasysh shfaqjet e tyre të çmendura, së shpejti mund të përfundojnë në fokusin e klubit anglez.

Dhe ju e dini, përballë parave, shumë parave, është e vështirë të kthehesh në anën tjetër…

Përmes dashurisë për ngjyrat dhe përkushtimit ndaj Milanit, dhe padyshim përmes garancive të konsiderueshme financiare. klubi do të duhet të mbrojë xhevahirët e tij më të çmuar nga sulmi i Newcastle të ri Saudit.

Duket se klubi anglez ka burime “të pakufizuara”, dhe çdo ekip, përveç Milanit, duhet të përpiqet të mbrojë pasurinë e tyre teknike…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu