NEW YORK TIMES! “Super League? Lufta brenda llojit ka nisur! Tre klube kanë kërcënuar 9 të tjerët…

Lufta mes Super League dhe UEFA-s mund të zgjerohet dhe të kthehet gjithashtu në një betejë brenda llojit…

Real Madrid, Juventus dhe Barcelona – sipas artikullit të publikuar nga Neë York Times dhe gazetari i njohur investigativ Tariq Panja – po kërcënojnë ish-partnerët e tyre në bashkëthemelimin e Super League për një dëmshpërblim rekord pasi dolën nga lidhja.

Presidenti i Madridit, Florentino Pérez, numri “1” i Super League, po vazhdon të luftojë për projektin.

Më pak se dy javë pasi ata u bënë partnerë në një projekt superlige që do të linte mënjanë strukturat dhe organizatat që kanë mbështetur futbollin evropian për një shekull, një grup i klubeve më të mëdha të sportit tani janë përfshirë në një betejë tjetër të prapaskenës.

Këtë herë, lufta e tyre është me njëri-tjetrin.

Në zemër të betejës së re janë dy fronte: ata që hoqën dorë nga projekti, duke iu bashkuar sistemit tashmë të vjetër dhe kolauduar, dhe një tjetër front që kërcënon çdo klub që largohet.

Organi drejtues i futbollit Evropian, UEFA, po kërkon që klubet themeluese të Super League të nënshkruajnë letrën e parë, e cila do të përfundonte shkatërrimin zyrtar të Superligës dhe të fillonte qetësinë e rregullimit të marrëdhënieve të prishura të klubeve me futbollin evropian.

Tetë nga 12 skuadrat tashmë kanë rënë dakord ta bëjnë këtë gje. Por tre nga 12 themeluesit e Superligës – Real Madrid, Juventus dhe Barcelona – po refuzojnë ta lënë projektin të vdesë.

Madje, ata po kërcënojnë të ndjekin veprime ligjore kundër ish-partnerëve të tyre për të nxjerrë miliona dollarë penalitet nëse ndonjë skuadër ndjek planet e tërheqjes nga liga.

Super League, e njoftuar nga 12 ekipet e saj themeluese në një njoftim për shtyp natën vonë në 18 prill, u shemb 48 orë më vonë mes një reagimi të popullarizuar dhe politik.

Në ditët dhe javët që nga ajo tërheqje poshtëruese, presidentët dhe pronarët e klubeve kanë mbajtur takime emergjente me drejtuesit e futbollit në vendet e tyre dhe me UEFA-n në përpjekje për të kufizuar çdo dënim që ata mund të përballen për të qenë pjesë e një shkëputjeje që do të kishte shkatërruar vlerën e ligave dhe klubeve në të gjithë Evropën.

UEFA ka thënë se do të trajtojë klubet e penduara më mirë se ato që refuzojnë të tërhiqen. Ata që refuzojnë, ka paralajmëruar, rrezikojnë dënimin më të ashpër në dispozicion: një ndalim dy-vjeçar nga Champions dhe Europa League.

Dokumentet, mesazhet dhe bisedat me drejtuesit e përfshirë në bisedime sugjerojnë që tetë skuadra nga 12 anëtarët origjinalë të Super League kanë rënë dakord të nënshkruajnë një deklaratë që distancohen ligjërisht nga konkurrenca e shkëputur.

Të tre klubet ende brenda projektit, megjithatë, po paralajmërojnë të tjerët për pasoja të rënda ligjore dhe financiare nëse thyejnë zotimet që kanë bërë kur u regjistruan dhe firmosën.

Në fakt, me largimin zyrtar të 9 klubeve do të shkrihej Super League edhe si kompeticion dhe kështu që do të fitonte UEFA.

Mosmarrëveshja është një tregues i asaj se sa keq dhe sa shpejt janë acaruar marrëdhëniet midis ekipeve kryesore.

Një shumicë e ekipeve të shkëputura i kanë thënë UEFA-s se do të nënshkruajnë një letër që konfirmon qëllimin e tyre për t’u larguar. Por në një draft të letrës, i cili u shqyrtua nga The Neë York Times, ata tregojnë se nëse të 12 ekipet nuk bien në një marrëveshje, përpjekjet për të ringjallur garën mund të jenë jashtë kontrollit të tyre.

UEFA do të “marrë menjëherë” detaje se çfarë masash zyrtare ka marrë çdo klub për të hequr dorë nga detyrimet e saj, thotë letra.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu