“Ne si Ajax, do të jetë një Champions i bukur! Avantazhi quhet Pioli, por kur flas për Ibra dhe Giroud…”

Alexis Saelemaekers dha një intervistë ekskluzive për Tuttosport ku foli për sezonin e ri duke thënë se Milani do të ketë avantazhin e njohjes së trajnerit, duke qenë se shumë ekipe te Serie A kanë ndryshuar trajnerin e tyre.

Mbi Scudetto ai tha “le të përpiqemi, duke menduar lojë pas loje: qëllimi është të bëjmë më mirë se vitin e kaluar”.

Dhe së fundi për Champions: “Në grup vetëm pesë apo gjashtë kanë luajtur tashmë në Ligën e Kampionëve, kështu që ne do të arrijmë me pak papërvojë.

Por, kjo të shtyn të luash pa frikë si Ajaxi dikur…

Na ndihmon që ne tashmë kemi fituar një lloj mentaliteti të caktuar nga siguritë taktike qe na dha Pioli. Personalisht jam i bindur se do të bëjmë një Ligë të madhe të Kampionëve”.

Rritja e tij në sezonin e fundit ishte me të vërtetë e rëndësishme: “Në fushë kam gjithnjë e më shumë besim sepse i njoh shokët e skuadrës dhe të gjithë ata që punojnë për Milanin, duke filluar me trajnerin – shpjegoi Saelemaekers.

“Në kampionatin e kaluar ne arritëm gjithçka që Pioli kërkoi nga ne dhe vendi i dytë, që është një gjë e madhe, hapi rrugën drejt Ligës së Kampionëve “.

Belgu më pas foli edhe për Zlatan Ibrahimovic dhe Olivier Giroud: “Ibra? Unë kurrë nuk kam pasur një shok skuadre të tillë dhe nuk është e lehtë të stërvitem me të çdo ditë sepse ai ka një mentalitet të çmendur, Ibra gjithmonë dëshiron që të gjithë të dalë më e mira nga vetja, bërtet dhe te shtyn të dalesh përtej kufijve.

Por kjo është edhe arsyeja pse ne bëmë mirë vitin e kaluar. Giroud? Ata kanë një profil të ngjashëm, jo ​​për shkak të mentalitetit, por sepse kanë ngritur kaq shumë trofe.

Giroud ka pushtuar Botën, ka fituar Liga e Kampionëve dhe për një grup që nuk ka fituar asgjë akoma, është e rëndësishme të kesh këta lojtarë që mund të të mësojnë se si të fitosh dhe të kesh besim për ta bërë këtë ”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu