“Në një botë normale Pioli do të kishte hequr Leao, guximi i tij i pabesueshëm dje”

Në faqet e Repubblica, Paolo Condò komentoi fitoren e Milanit dje kundër Benevento:

“Gjatë një kampionati të lumtur pikët vijnë nga të gjithë përbërësit: ka nga ato që sjellin sulmuesit, ato që garantojnë mbrojtësit, ato që shpëtohen nga portieri dhe më pas, siç ndodhi dje në Milano, ka pikë të siguruara drejtpërdrejt nga trajneri me zgjedhje shumë të rrezikshme, por që nëse janë të suksesshme, paguajnë dividentë të shkëlqyeshëm.

I falur në fundin e pjesës së parë pavarësisht nga një situatë e dukshme taktike e vuajtur sistematikisht në krahun e djathtë, si pasojë e daljes me të kuq të Sandro Tonalit, në një botë normale Stefano Pioli do të duhej të korrigjohej duke hequr gjatë pushimit Leao, i cili nuk ishte i aftë të mbulonte dhe ndihmonte Calabria.

Duhej të futej Castillejo ose Conti, ndryshonte taktika në 4-4-1 dhe të gjithë për t’u mbrojtur nga Benevento i shkëlqyeshëm.

Por Pioli konfirmoi talentin portugez, i vetëdijshëm se duhej të shënonte të paktën një gol më shumë për të marrë fitoren në shtëpi: edhe duke rrezikuar mbrapa, por me Leaon përpara.

Besimi dhe rreziku u paguan brenda pak minutash, me një 2-0 fantastik. Një gol i mrekullueshëm që lejoi Leaon të drejtojë në binarët e duhur një ndeshje më shumë në ekuilibër sesa sugjeron rezultati; pjesa tjetër u bë nga kompaktësia e fazës mbrojtëse dhe Donnarumma i zakonshëm.

Nëse Caprari e godet topin me një kënd shumë në cep te penalltia që mund të rihapë ndeshjen, kjo është për shkak se ai e ka para syve pritjen e Donnarumma ndaj Immobiles”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu