Ndryshon formati Champions, priten zgjerime grupesh!

Sot do të ketë një videokonferencë midis klubeve të ligave kryesore evropiane dhe UEFA për të diskutuar idenë e prezantimit të një formati të ri për Champions League.

Në axhendë ka mbi të gjitha zgjerimin e fazës së grupeve, me më shumë ndeshje të planifikuara para se të arrijmë në fazën e eliminimit direkt.

Debati, i hapur për të shmangur rrezikun e lindjes së një SuperLeague, është përqendruar në eliminimin e formatit të tetë grupeve me katër ekipe, të cilat luajnë tre ndeshje në shtëpi dhe po aq jashtë.

Një sistem që shpesh ka bërë që skuadrat më të forta të kualifikohen me një ose dy ndeshje paraprakisht.

UEFA po vlerëson mundësinë që secili prej 36 klubeve të luajë (pra 4 më shumë sesa ato aktualisht të pranishëm) dhjetë ndeshje kundër kundërshtarëve të grupeve të ndryshme bazuar në renditjen, me një renditje të vetme: në atë pikë, do të kualifikonin formacionet që do të merrni rezultatet më të mira.

Plani i ri, i riemëruar në “modeli zviceran”, u miratua nga Andrea Agnelli, drejtor i ECA dhe president i Juventus.

Sfidat nuk do të luanin gjatë fundjavave, në mënyrë që të mos ndikojnë në strukturën e kampionateve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu