LIVE KONFERENCA! “Nuk mendojmë për Juven, tani nuk ka llogari, por ndeshje pas ndeshje! I lumtur për Ibra, e ardhmja ime…”

Nesër në mbrëmje, në orën 20:45, Milani i Pioli do të presë Beneventon e ish-kuqeziut Pippo Inzaghi.

Një sfidë që nuk do të jetë aspak e lehtë, duke qenë se të dy skuadrat po luftojnë për qëllime të rëndësishme, megjithëse të ndryshme.

Kuqezinjtë nuk mund të humbin edhe një herë takimin me fitoren, pasi do të rrezikonin seriozisht të mos shkonin në Champions.

Kualifikimi për Ligën e Kampionëve po varet nga një fije, me Milanin që aktualisht zë vendin e pestë me pikë të barabarta me Napolin dhe Juventusin (66).

Hapat e gabuar nuk lejohen sidomos pas dy humbjeve radhazi kundër Sassuolo dhe Lazio.

Nga ana e tij, Benevento lufton për shpëtimin. Aktualisht në zonën e rënies, skuadra e Inzaghit do të japë maksimumin këto javë.

Si zakonisht, Pioli sot, në prag të ndeshjes, foli në konferencë për shtyp në Milanello, duke prekur çështjet më të nxehta.

NIS KONFERENCA

Çfarë mendoni për faktin se si flasin për Milanin në këtë moment?

“Ka shumë diskutime. Ne bëmë një fazë të shkëlqyeshëm të parë, ndërsa në të dytën po bëjmë më pak mirë. Duhet të jemi më kompaktë dhe të vendosur, pësojmë shumë gola dhe nuk finalizojmë aq shumë ndërsa krijojmë “.

A prisnit më shumë në ndeshjet e fundit?

“Për mua, tre gjëra janë të rëndësishme. Duhet të kesh cilësi loje, shpirt ekipi dhe një zemër të madhe në fushë. Nëse dështojmë në këto tre gjëra, bëhet më e vështirë për të arritur rezultate të caktuara”.

Çfarë javë ishte? A po reagon skuadra?

“Ky ekip gjithmonë ka pasur qëndrimet e duhura. Përmes këtyre sfidave dhe vështirësive një grup i ri si i yni mund të rritet më tej.

Ne kemi pasur momente të lumtura dhe pozitive, duhet të tregojmë se mund t’i kapërcejmë edhe ato të vështirat. Unë kam parë një ekip të vendosur , por duhet ta provojmë nesër në fushë”.

Sa e rëndësishme është afërsia e Maldini dhe kompanisë?

“Mbështetja e klubit nuk ka munguar kurrë. Ata janë njerëz që dinë se çfarë është futbolli, ata e dinë se sezone kaq të vështira kalojnë edhe nëpër momente delikate. Afërsia e tyre na ndihmon dhe është e rëndësishme.”

Si eshte Ibra?

“Të gjithë e dimë se sa i rëndësishëm është për ne si nga pikëpamja teknike ashtu edhe nga pikëpamja e personalitetit. Ne jemi të lumtur që ai është përsëri në dispozicion të tij.”

Flitet shumë për të ardhmen e tuaj …

“Unë gjithmonë kam pasur mbështetjen e klubit dhe pronësisë. Unë jam në një klub të shkëlqyeshëm dhe pritjet janë të mëdha.

Tani ne mendojmë për ndeshjet e fundit, atëherë do të bëjmë të gjitha vlerësimet. Jam i bindur për atë që jam duke bërë dhe të punën time. Unë vazhdoj rrugën time “.

Cila është fjalia bazë tani?

“Fjala kyçe tani është energjia. Duhet të kemi shumë energji brenda. Ne e dinim se do të ishte një sezon i vështirë, ne jemi këtu për të luajtur qëllimin tonë dhe kështu na duhet shumë energji.

Dy humbjet e fundit na kanë lënduar, por duhet të besojmë në cilësitë tona. Duhet t’i kontrollojmë më mirë ndeshjet. Unë jam duke trajnuar një grup inteligjent. Nesër do të mbajë fjalimin tim të zakonshëm motivues, por të gjithë djemtë e dinë se çfarë jemi duke luajtur me”.

A po ndikon çështja e rinovimeve në grup?

“Unë shoh një grup të vëmendshëm me një dëshirë të madhe për të bërë mirë.

Kundër Lazios sidomos, të gjithë e dimë se duhet të bënim më mirë.

Unë nuk pashë pak përqendrim. Ne jemi të tensionuar në këtë fazë të kampionatit, por ne jemi të përqendruar në fushë.

Askush nuk mendon për të ardhmen, thashethemet që qarkullojnë jashtë nuk kanë arritur këtu. E ardhmja jonë është nesër, jo përpara “.

Sulmuesit po luftojnë për të shënuar …

“Unë nuk kërkoj fajtorë, por punoj për të gjetur zgjidhje. Çdo lojë përpiqemi të gjejmë zgjidhje për të qenë më të rrezikshëm.”

A është rastësi që Milani has më shumë kundër ekipeve që luajnë me mbrojtje nga tre?

“Unë nuk mendoj se ndikon, por ne duhet të jemi më të kujdesshëm në fazën mbrojtëse.”

Në funksion të përplasjeve të drejtpërdrejta me Juve dhe Atalanta, a mund të mendohet për një ndryshim të formacionit?

“Kundër Sassuolo kemi luajtur 4-4-2, por nuk ishim shumë konkretë në disa situata. Ne ende duam të mendojmë vetëm për ndeshjen e nesërme, jo për ato pas. Nesër do të na duhet cilësi dhe përqendrim për të fituar.”

A ka ndonjë problem psikologjik në ekip?

“Është një moment i rëndësishëm në rritjen tonë, ne duhet të jemi të bindur për atë që po bëjmë.

Ne duhet të hyjmë në fushë me ide të qarta dhe me qëndrimin e duhur. Nesër nuk duhet të mendojmë për klasifikimin, por vetëm për të fituar kundër Benevento.

ne duhet të hyjmë në fushë me mendime të tjera, thjesht duhet të mendojmë për të dhënë më të mirën tonë dhe madje edhe më shumë. Ne duhet të shkojmë përtej kufijve tanë”.

A ekziston rreziku që dikush tashmë po mendon për Juventusin?

“Askush prej nesh nuk po mendon për Juventusin. Ajo ndeshje mund të bëhet e rëndësishme vetëm pas rezultatit të nesërm.

Ne mendojmë vetëm për nesër sepse duam të fitojmë. Nesër nuk do të shikoj se kush rrezikon skualifikim. Do të luajnë më të mirët”.

Çfarë ju duhet të përmirësoni në mes të fushës?

“Trendi duhet të ndryshohet, sepse ne u lëmë shumë situata kundërshtarëve.

Ashtu si goli i parë i Lazios, jo gabime serioze individuale, por shumë gjëra të vogla që na çuan të pësojmë gola. Ne duhet të jemi më kompakt, nuk është çështje e mesfushës apo mbrojtjes “.

Hauge? Mund të jetë i dobishëm sepse është zhdukur?

“Sigurisht që mund të jetë i dobishëm. Ne kemi shumë lojtarë të ndryshëm sulmues, kjo varet nga loja që duam të zhvillojmë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu