Napoli-Milan dhe dita kur Maradona i telefonoi Sacchi-t: Lëre stolin kuqezi dhe eja te ne!

Nuk ka dyshim që Diego Armando Maradona është një nga lojtarët më të fortë në historinë e futbollit.

Ka nga ata që e tregojnë atë si numrin absolut 1, por është akoma e saktë të thuash se ai është ndër Olimpin e lojtarëve më të mirë të të gjitha kohërave së bashku me kampionët e tjerë.

Pibe de Oro mbahet mend në mënyrë të pashmangshme për bëmat që bëri me Argjentinën dhe Napolin.

Ai i dha dy Scudetto Napolit, një në sezonin 1986/1987 dhe tjetrin në atë 1989/1990.

I dyti ishte një revansh ndaj Milanit të Arrigo Sacchi, i cili ishte “tallur” me ekipin nga Campania vitin e kaluar.

Sot La Gazzetta dello Sport kujton  kur Maradona i kërkoi Sacchi të shkonte në Napoli. Ishte pranvera e vitit 1989 dhe kampioni argjentinas dhe shokët e tij të skuadrës nuk mund të duronin më Ottavio Bianchi.

Pibe de Oro dëshironte të bindte menaxherin e atëhershëm të Milanit që të bashkohej me të.

Maradona i tha: “Zotëri, mos u shqetëso. Me mua, ju e dini, ne fillojmë 1-0 për ne”.

Por Arrigo u përgjigj: “Po, por kur nuk jeni atje, si ta bëjmë? Ju jeni jashtëzakonisht i madh, por loja është e nevojshme”. Telefonata ishte e përzemërt dhe me shprehje të vlerësimit të ndërsjellë, por trajneri nga Romagna vendosi të mos pranonte idenë e një transferimi në stolin e kaltër.

Disa ditë pas kësaj thirrje, Sacchi udhëhoqi Milan për të fituar Kupën e Kampionëve në Camp Nou në Barcelonë kundër Steaua Bukureshtit. Një 4-0 që ka mbetur i gdhendur mirë në kujtesën e tifozëve kuqezi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu