“Mungoi personaliteti, sonte nuk do të flë. Ju shpjegoj aktivizimin e Meite. Morali? Nuk kam nevojë…”

Pas ndeshjes së humbur 0-3 ndaj Atalanta, trajneri i Milanit, Stefano Pioli, u ndal të komentonte paraqitjet tejet të dobët sonte.

Shumë Atalanta apo shumë pak Milan? “Unë mendoj se ata janë skuadra e vetme që nuk arritëm të mposhtnim.

Atalanta e meritoi fitoren. Ne patëm një fillim shumë të mirë, më vjen keq për mënyrën se si pësuam golin e parë.

Goli i dytë e mbylli ndeshjen. Duhej të bënim diçka më shumë por nuk ia dolëm”.

Pse nuk patët sukses? “Meritat e Atalanta-s janë të dukshme, është e qartë për ne që mund të bëjmë shumë më mirë. Në disa raste mjaftonte një saktësi dhe personalitet.

Te goli i parë, mund të markonim më mirë, mund të kapnim edhe krosimin e parë. Ata ishin më shumë mirë, ne jemi akoma të fortë.

Më vjen keq për golin e dytë, loja mund të ishte mbajtur gjallë deri në fund. Tani duhet të fillojmë përsëri me bindje të madhe, ne jemi atje lart dhe duhet të vazhdojmë”.

Humbje ndryshe nga ajo kundër Juventusit? “Humbjet ndaj dy ekipeve që mund të jenë aty lart si ne. Vlerat me këto skuadra janë shumë afër. Kur luani kundër ekipeve të këtij niveli vlerat janë afër. Ne analizojmë humbjen dhe pastaj mendojmë për ndeshjen tjetër”.

Ju jeni kampionë të dimrit: “Unë nuk mendoj se ka ndonjë nevojë për ndërhyrjen time, ekipi është shumë i vetëdijshëm për rrugën që po ndërtohet.

Ne e dimë cilat janë cilësitë tona dhe e dimë që niveli duhet të rritet. Ekipet e tjera janë shumë të forta. Duhet të shkojmë lart niveleve. Jemi të vetëdijshëm për pikat tona të forta dhe të dobëta dhe të përmirësojmë veten edhe më shumë”.

Për Meité: “Mendova se kishim nevojë për një mesfushor më fizik, pozicionet e tyre janë të veçanta. Prania e Diaz në stol do të më lejonte të përfshija një lojtar me karakteristika të tjera në pjesën e dytë”.

Lodhje? “Nuk kam të dhëna nga ndeshja e mbrëmjes së sotme, por deri në ndeshjen kundër Cagliari ne ishim ndër skuadrat që vrapuan më shumë. Sot, gjendja fizike nuk ka asnjë lidhje me të”

A do të ketë rotacion të martën? “Nuk e di, do të shkoj në shtëpi dhe do ta mendoj. A do të më telefononi? Më vonë flas, sepse nuk do të fle gjithsesi sonte”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu