“Mu dridh trupi kur pashë Maldinin me tifozët. Ndeshja e kthesës ishte Milan-Cagliari, ju shpjegoj pse… Tonali? Prisni dhe do të shihni!”

Demetrio Albertini, ish-lojtari i Milan, dha një intervistë për mikrofonat Gazzetta dello Sport.

Këtu janë fjalët e Albertinit që u ndal sidomos te figura e mikut të tij Maldini, që ka marrë në dorë botën kuqezi prej dy vitesh.

“Kur ata thonë Maldini unë mendoj për talentin dhe profesionalizmin. Kapiteni i parë, menaxher tani, flamur përgjithmonë. Manifesti i rindërtimit të kuqezinjve. Përshëndetja e tifozëve në Casa Milan më goditi. Pata të dridhura në trup, ai e meriton atë…”.

“Përtej kualifikimit në Champions, ajo që ai ka krijuar është e jashtëzakonshme. Ai dhe Massara. Dhe jua thotë njëri si unë që drejtuesin po e bëj prej disa kohësh”.

Sekreti i tij?

“Duke qenë një ngjitës, i mirë në menaxhimin e momenteve të vështira.

Milani është ekipi më i ri në Serie A, një nga më të rinjtë në Evropë. Nuk ishte e lehtë. Ai dha ekuilibër. Ai është i rezervuar, i heshtur, i qetë, në 2 vitet e fundit është rritur shumë. Unë e konsideroj atë një talent në menaxhimin e grupit”.

Pika e kthesës?

“Unë them Milan-Cagliari 0-0, rasti i dështuar i ndeshjes për Champions League”.

Jo të 3-0 në Torino ndaj Juventusit apo 7 golat ndaj Torinos? E çuditshme…

“A e dini pse? Rezultate të shkëlqyera arrihen kur mësoni të menaxhoni kohë të këqija. Ato të vështira ku humbet  gjithçka, me një rezultat të disponueshëm. Aty e kuptoni që duhet të punoni edhe më mirë. Duhet të biesh që të jesh në gjendje të fitosh”.

Dhe në fakt Milani është kthyer në Ligën e Kampionëve.

“Pasi luajti Scudetto për njëzet javë. Një ekip i mahnitshëm dhe pozitiv, i bëri përshtypje të gjithëve. Kualifikimi i merituar”.

Cila është ideja juaj për çështjen Donnarumma?

“Maldini dhe Massara e menaxhuan mirë. Nuk panë në sy askënd dhe mbajtën duart përpara, edhe pse kishin Gigio përballë, që nuk është i ardhuri i fudit. Donnarumma ishte një trashëgimi, por klubi është mbi gjithçka. Dhe ashtu është”.

Si flamur, çfarë do të kishit bërë në vend të tij?

“Unë kurrë nuk kam provuar të largohem, dhe Milani kurrë nuk ka konsideruar një ofertë. E di që mbërritën, por kështu shkoi. Isha në një ekip fitues, ëndërroja të mbaroja karrierën time atje, por do të bëja sërish të gjitha përvojat që kam pasur.

Gigio nuk kishte më dëshirë të qëndronte, ai kishte më shumë dyshime sesa siguri. Mbi këtë bazë është e drejtë të zhduket”.

Kessie dhe Bennacer mbeten dy siguri.

“Çift i bukur. i besueshëm, i fortë, i ndërtuar mirë: Kessie jep ekuilibër, Bennacer përcakton kohën. Por unë akoma po e pres Tonalin”.

 “Ai ka lëvizje të ngjashme me timen. E thashë ca kohë më parë, kur ata iu afruan tek Pirlo. Andrea është i paarritshëm, prandaj krahasoni më mirë me mua (buzëqesh). Seriozisht, ai ka gjithçka për të shkruar historinë e Milanit. Ai duhet të jetë më pak i ndrojtur, të ketë vetëbesim. Ai është i fortë, duhet të blihet”.

Pioli është arkitekti i këtij Milani.

“Kjo i dha ndërgjegjësim grupit. Kjo e bëri atë të kuptonte se çfarë mund të bënte, duke punuar në heshtje. Unë e njoh mirë zëvendësin e tij, Morelli, kemi luajtur së bashku në Padova vite më parë. Ata i trajtuan mirë të rinjtë. Dora e Stefano është prapa këtij objektivi”.

Ibra gjithashtu vendosi…

“Të shihje atë duke folur për Scudetto kur askush nuk i dha besim ishte stimuluese për grupin. Me të ose jepni më të mirën tuaj ose jeni jashtë. Ai ishte themelor me këtë sjellje, duke i çuar në ekstreme konceptet në të cilat ai besonte. Gjithmonë them se Zlatan është një adrenalinë për të rinjtë, një çekiç”.

Mbyllemi me tregun. Giroud është afër, De Paul një objektiv.

“Lojtarë të shkëlqyeshëm. Humbja përfundimtare e Calhanoglu duhet të mbulohet, dhe argjentinasi ka një profil të mirë. Milani duhet të blejë lojtarë në shënjestër. Kushdo që mund ta përmirësojë skuadrën është mirë, nuk ka nevojë për bast. Ekipi tashmë është i fortë”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu