Moncada këshillon post-Donnarumma në Ligue 1, Ibra e stërviste kur ishte te PSG!

Javët kalojnë dhe ende nuk ka asnjë gjurmë të rinovimit të kontratës së Gianluigi Donnarumma. Duke marrë parasysh afatin e caktuar për 30 qershor, ai aktual nuk është sigurisht skenari që imagjinoi Milani…

Paolo Maldini, Frederic Massara dhe Ivan Gazidis e dinin se marrëdhënia me Mino Raiola nuk është kurrë e lehtë dhe prandaj ishte e arsyeshme të prisnim disa komplikime.

 Sidoqoftë, gatishmëria e Gigio për të qëndruar ishte një faktor mbi të cilin drejtuesit po synonin shumë për të arritur një marrëveshje me kohë të ndryshme nga ajo që po shohim.

Milani duhet të përgatitet për çdo skenar. Nëse Donnarumma do të largohej në një transferim falas ose të nënshkruante një rinovim të shkurtër të kontratës, klubi do të detyrohet të mendojë për blerjen e një portieri të ri.

Në këto ditë, tashmë kanë qarkulluar emra që luajnë në Serie A si Juan Musso i Udineses, Pierluigi Gollini i Atalanta dhe Alessio Cragno i Cagliari.

Por ka edhe mundësi interesante jashtë vendit. Dhe gazeta L’Equipe zbulon se Milani gjithashtu pëlqen Mike Maignan të Lille.

Mbetet një nga profilet e ndjekur nga Geoffrey Moncada, shefi i skautëve kuqezi, i cili është gjithmonë shumë i vëmendshëm ndaj talenteve të Ligue 1. Për të siguruar lojtarin duhet mposhtur konkurrenca e Tottenham, i cili në tregun tjetër të transferimit të verës mund të lejojë ekspertin Hugo Lloris të largohet për te Manchester.

Kontrata e Maignan skadon në qershor 2022 dhe për këtë arsye mund të lërë Lille në kushte të favorshme ekonomike gjatë verës.

Vlera e kartonit vlerësohet në 20 milion euro. Milani e merr atë në konsideratë për një post-Donnarumma të mundshëm.

Portieri i lindur në 1995 luajti në të kaluarën për Paris Saint-Germain, ku gjithashtu u takua me Zlatan Ibrahimovic.

Ishte me suedezin që ai ndalonte pas stërvitjes për seanca shtesë në të cilat sulmuesi aktual i Milanit praktikoi gjuajtjen dhe Maignan pritjet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu