Moncada godet në Paraguaji! “Milani ka sigururuar talentin e madh, tani pritet vetëm nënshtetësia spanjolle”

Milani është përqendruar në fushatën e transferimeve në lidhje me ekipin e parë, por gjithashtu punon për sektorin e të rinjve.

Qëllimi është që të ketë një grup talentesh nga të cilët mund të nxjerrim kampionët e së ardhmes.

Vëzhguesit kuqezi po punojnë shumë për të gjetur të rinj me potencial për t’u bërë lojtarë të shkëlqyeshëm.

Udhëheqësi i skautëve Geoffrey Moncada dhe bashkëpunëtorët e tij shikojnë shumë djem nga shumë liga.

Duhet të presim disa goditje të papritura në këto javë të tregut të transferimeve.

Nga Paraguai, gazetari Juan Coronel ka zbuluar se Hugo Cuenca do të jetë një lojtar i ri i Milanit.

Flasim për një mesfushor 16-vjeçar që luan në Deportivo Capiatà.

Po bëhen përpjekje për të përfunduar procedurat për shtetësinë spanjolle në mënyrë që të përshpejtohet transferimi i djalit në Itali.

Në operacion, Milani gjithashtu i garanton Deportivo Capiatà 10% të çdo rishitjeje në të ardhmen.

Cuenca ishte pjesë e ekipit kombëtar të Paraguait që përfundoi në vendin e tretë Under 15 vjeç në  Kupën e Amerikës së Jugut të vitit 2019.

Ai konsiderohet si një nga talentet e rinj më interesantë në atdheun e tij.

Dy vjet më parë, mesfushori i Amerikës së Jugut tashmë kishte pasur një audicion me Milanin. Shkoi mirë, por vetëm tani që ai ka mbushur moshën 16 vjeç mund të regjistrohet.

Ai është një lojtar shumë dinamik dhe i gjithanshëm. Mund të luajë si mesfushor qendror dhe si mesfushor sulmues.

Di të kryejë mirë të dy fazat dhe ka një këmbë të majtë të shkëlqyeshme. Ka një lehtësi në vrapim dhe nuk përmbahet në një kundër një.

I vendosur mirë fizikisht, është i gjatë rreth 1.83 metra dhe tashmë ka treguar një personalitet të fortë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu