MN| Ismael Bennacer ka një objektiv fiks në kokën e tij pas sezonit të shkuar!

Ismail Bennacer ka provuar të jetë një lojtar themelor për fatin e Milanit në vitet e fundit.

Në një mesfushë që mungon në cilësi dhe vizion të lojës, algjeriani i ri është i vetmi në gjendje të harmonizojë 4-2-3-1 të Stefano Pioli, duke lidhur vertikalisht mbrojtjen dhe repartin e avancuar, por edhe duke mbështetur Franck Kessie në fazën e mbrojtjes për të thyer kundërshtarët, duke qenë se Sandro Tonali dhe Rade Krunic nuk garantojnë të njëjtën cilësi dhe sasi, megjithëse ata kanë qenë gjithmonë të gatshëm kur janë thërritur nga trajneri…

Me Bennacer në fushë në kampionat, Milan humbi vetëm dy ndeshje sezonin e kaluar, me Spezia dhe Lazio jashtë fushe, mesatarisht 2.23 pikë në 21 ndeshje.

Pa ish-lojtarin e Empolit, megjithatë, Milani humbi 5 nga 17 ndeshje, me një mesatare prej 1.8 pikësh.

Shifrat dëshmojnë se si algjeriani është thelbësor për lojën dhe mekanizmat e Pioli, dhe do të jetë edhe më shumë sezonin e ardhshëm, në të cilin himni i Ligës së Kampionëve do të kumbojë në San Siro dhe do të nevojiten aftësi personaliteti dhe driblimi për t’u dalluar në Evropë, ku luan hapur dhe pa bërë shumë llogaritje.

Shpresa është që numri 4 kuqezi do të arrijë në kampin stërvitor në korrik – i cili do të fillojë për 3 ditë – në formë të mirë, i rigjeneruar nga pushimi i verës dhe i gatshëm për të tërhequr Milanin në një nga sezonet më të rëndësishme në historinë e fundit, në të cilën gjysma e mrekullisë sportive të vitit të kaluar do të konsolidohet.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu