Vitiello (MN): “Elliott i kënaqur nga ky Milan, në janar përgatit merkaton e fuqizimit”

Antonio Vitiello, kryeredaktori i MilanNews, në editorialin e tij ka folur për kuqezinjtë, momentin, punën e Stefano Piolit, kohezionin me klubin dhe sidomos objektivi i Elliott në janar.

“Një grup i tillë i bashkuar dhe koheziv nuk është parë në Milanello për vite me radhë.

Milani është me meritë i pari në renditje dhe nuk ka humbur në kampionat në 22 ndeshje, praktikisht 9 muaj dhe ka treguar se ata mund të fitojnë pa shtyllën kurrizore të ekipit sepse ata mbështeten në shpirtin e ekipit dhe jo në individ.

Kuqezinjtë kanë fituar dhe vazhdojnë ta bëjnë këtë me ose pa Ibrahimovic, Kjaer, Bennacer dhe Leao, me vuajtje dhe aplikim si në ndeshjen jashtë në Genova, por duke mbajtur fort në vendin e parë.

Dhe nëse kjo skuadër nuk është më një surprizë, merita e madhe i takon Stefano Pioli. Pak më shumë se një vit më parë trajneri arriti në Milano me shumë skepticizëm, por gjatë muajve të fundit ai ka bërë një punë të jashtëzakonshme në psikologjinë e lojtarëve të tij.

Ai rehabilitoi disa elementë që përfunduan në skaj, ai vendosi njerëzit e duhur në 4-2-3-1 që ai qepi në perfeksion për skuadrën, ai ishte me fat që të kishte një fenomen si Ibrahimovic i cili e ndihmoi atë në rritjen e dhomës së zhveshjes, por ishte Pioli ai që diti të pajtohej me suedezin. Mentaliteti ka ndryshuar, skuadra nuk është më ajo e brishta që për vite me radhë nuk mund të vendoste me radhë tre suksese radhazi.

Ky është një grup i fortë, i cili do të luftojë deri në fund për pozitat e larta dhe Pioli ka bërë një punë të jashtëzakonshme, të mbështetur natyrshëm nga menaxhmenti dhe pronarët.

Elliott është shumë i kënaqur me mënyrën se si po shkojnë gjërat dhe nuk do të tërhiqet në janar për të forcuar ekipin.

Drejtuesit po punojnë për ta bërë Milan edhe më konkurrues dhe për të luajtur këtë kampionat me më shumë lojtarë në dispozicion në gjysmën e dytë të sezonit.

Roli i parë që do të përforcohet është ai i mbrojtësit qendror, i cili nuk është më një risi. Profilet më të përshtatshme po zgjidhen për t’u përshtatur me Kajer, Romagnoli dhe Gabbia (ky i fundit është rritur shumë).

Do t’i kushtohet vëmendje edhe mesfushës, sepse pas Tonali, Kessie dhe Bennacer ka një boshllëk. Dhe në sulm një anësor i djathtë nëse paraqitet mundësia. Milani do të jetë gati nëse ka mundësi. Më në fund, ekziston një klimë e mirë bashkëpunimi dhe ndarjeje në shoqëri, të gjithë po vozisin në të njëjtën anë dhe rezultatet në terren mund të shihen”.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu