ML: Pse ky futbollist do të ishte ideali për Milanin! Kosto dhe polivalenca brenda fushe

Në orët e fundit po flitet me këmbëngulje për mungesën pothuajse të sigurt të blerjes së Souahilo Meite nga Milani.

Përforcimi në mesfushë, i cili mbërriti i huazuar në merkaton e janarit, duket se është i destinuar të kthehet në Torino pas përfundimit të sezonit aktual.

Francezi nuk e bindi Stefano Pioli dhe pjesën tjetër të drejtuesve.

Meite deri më tani nuk është dukur se di të përshtatet në mënyrën më të mirë, veçanërisht kur shpejtësia dhe sasia e muskujve do të ishin të nevojshme për të zëvendësuar Franck Kessie kur ky i fundit të ndjente lodhje dhe kishte nevojë për pushim.

Milani nuk do të shpenzojë 9 milion eurot e parashikuar nga klauzola për Meite.

Por ai duket se synon t’i kursejë ato para dhe t’i investojë në një goditje tjetër në mesfushë. Një nga emrat që po bëhen janë të talentit suedez Mattias Svanberg, një futbollist i Bologna, i cili tani po luan vazhdimisht titullar në “DallAra”.

Përshtypja është se blerja e mundshme e Svanberg nuk mund të mirëpritet nga tifozët si një përforcim i cilësisë më të lartë.

Por ata që e njohin mirë e dinë që Milani do të siguronte një nga mesfushorët më të plotë dhe interesantë në kampionatin aktual italian.

Bologna e afroi atë në 2018, duke e sjellë në Serie A nga Malmoe, një ekip shumë i dashur edhe për Zlatan Ibrahimovic.

Rritja e Svanberg në kohët e fundit është e dukshme për të gjithë dhe gjithashtu kalon përmes intuitës së Sinisa Mihajlovic.

Trajneri serb kishte besim tek djali skandinav.

Por le ta njohim më shumë: Mattias Svanberg lindi më 5 janar 1999 në Malmoe.

Pas një rritje në sektorin e të rinjve të klubit suedez, ai u transferua te Bologna për 4.5 milion euro.

Deri më tani ai ka bërë 74 paraqitje në Serie A, duke shënuar edhe 4 gola zyrtarë.

Këtë sezon ai është praktikisht një titullar i paluajtshëm i Bologna.

Mister Mihajlovic e aktivizon atë si mesfushor në skemën 4-2-3-1.

Megjithatë, si një i ri Svanberg konsiderohej më shumë si një krijues, ndonjëherë i vendosur pas sulmuesve në kohën e Malmoe.

Cilësitë tekniko-taktike dhe inteligjenca e futbollistit lejojnë që ky talent suedez të jetë në gjendje të luajë edhe më mirë përpara mbrojtjes.

Por pse do të ishte ai një përforcim i mirë për Milanin e së ardhmes?

Për shkak se është i ri (sapo mbushi 22 vjeç), ka një kosto të ulët që mund të shkojë deri në 15 milion euro investim.

Për më tepër, do të ishte në përputhje me të dy Kessie dhe Bennacer në mes të fushës, pa harruar se mund të ishte i dobishëm edhe në kabinën e fantazisë.

Një lojtar për të mbajtur një sy dhe për të mos u nënvlerësuar aspak.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu