“Mjaft me ekipet provinciale që mbrohen për 0-0″ Intervista e Berlusconit 33 vite më parë! Ish-presidenti i Milanit: Do vijë dita…”

Shumë është folur dhe është thënë për Super League, nga akuzat se presidentët e këtyre klubeve po planifikonin në fshehtësi te fakti se edhe më parë kjo ide ishte ngritur por për t’u “varrosur”…

Megjithatë, mes atyre që e kishin parashikuar, 33 vjet më parë Silvio Berlusconi hodhi gurin e parë të themelit…

Ish-presidenti i Milan bëri deklarata që, të lexuara pas saktësisht 33 vjet, duken qartë të vërteta.

Një ogur i pabesueshëm nga një menaxher i cili gjithmonë ka pasur meritën të shikojë përpara.

Intervista daton pikërisht në 17 maj 1988. Berlusconi ishte bërë president i Milanit disa vjet më parë dhe ishte gati të shijonte fitoren e Scudetto-s së tij të parë si president.

Dhe rrjedhimisht edhe pjesëmarrja në Kupën e Kampionëve të radhës.

Berlusconi, i konsultuar nga Corriere della Sera dhe reporteri Alberto Costa, foli për kupat evropiane tashmë në atë kohë si gara jo aq magjepsëse, në të vërtetë, jo shumë tërheqëse edhe në nivelin financiar.

Gazetari Giuseppe Pastore raportoi deklaratat e mëposhtme në Tëitter.

Ky ishte mendimi 33 vjet më parë për sa i përket Kavalierit: “Në kupat e Evropës mbizotëron e pamundura. Ne duhet t’i transformojmë ato në një kampionat kontinental, me siguri menaxheriale dhe ekonomike për klubet.

Ne gjithmonë do të shkonim për të luajtur në Madrid, Barcelona dhe Lisbonë, jo në ndonjë fshat të largët provincial…”.

Parashikime vërtet të pabesueshme edhe në formulën e Superligës së ardhshme:

“Skuadrat e një niveli të caktuar, të afta të llogarisin një audiencë të madhe dhe të ardhurat pasuese, duhet të jenë në gjendje të konkurrojnë me njëra-tjetrën.

Pastaj përfundimisht mund të studioni një formulë të bazuar në play-off.

Seria A me 18 skuadra shkon gjithashtu kundër interesave të futbollit. Në çfarë fryme mund të vijë një provincial për të luajtur në San Siro? Në maksimum për të mbajtur 0-0…”.

Fjalime të njëjta, supozime të njëjta që bëhen sot.

Konfirmimi që Berlusconi ka qenë gjithmonë një vizionar në çështjet e financave dhe programimit.

Por gjithashtu që sipërmarrësit kryesorë të futbollit gjithmonë kanë menduar të krijojnë diçka autonome për të ruajtur argëtimin dhe të ardhurat.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu