Misteri “Hauge”: Milani e shet por vetëm me dy formula! Ekipi i Serie A troket te dera kuqezinjve

Një nga shumë të panjohura të merkatos së verës për kuqezinjtë  është e ardhmja e Jens Petter Hauge.

Norvegjezi që mbërriti në Milano nga Bodo / Glimt për një shumë afër 5 milion eurove nuk duket se përfshihet plotësisht në planet teknike të klubit dhe të trajnerit Stefano Pioli.

Megjithatë, Hauge nuk është se ka zhgënjyer aq shumë sa pritej sidomos kur kishte vazhdimësi dhe energji, duke e mbyllur sezonin e parë me 3 gola në pesë paraqitje në Europa League dhe 2 gola në Serie A.

Goditja e madhe psikologjike që djaloshi mori ishte përjashtimi nga lista e UEFA-s për kompeticionet europiane.

Në pjesën e parë të sezonit të Serie A ai kishte mundësinë të tregonte veten me paraqitje të mira dhe gola.

Por duke filluar nga faza e dytë, qëndrimi në stol është rritur, me Stefano Pioli i cili nuk e konsideroi atë zgjedhjen e parë edhe si një rezervë të mundshme.

Tani, Milani po mendon konkretisht për shitjen e tij, një operacion që mund të fitojë një shumë prej jo më pak se 10 milion euro.

Udinese ishte në gjurmët e tij, por tani një tjetër klub i Serie A e ka shënjestruar atë.

TuttoSport raporton në edicionin e saj se Torino i Ivan Juric do të fuste në shënjestër Jens Petter Hauge si një përforcim në sulm për sezonin e ardhshëm.

Granatat po hasin shumë vështirësi për t’u afruar  te Junior Messias, fantazisti i Crotone që ra në Serie B. Ekziston një konkurrencë e madhe për brazilianin.

Kështu, norvegjezi mund të jetë një alternativë absolutisht ideale.

I njëjti burim shpjegon se Milani do të jepte dritën jeshile për shitje vetëm në rast të një blerjeje përfundimtare, e cila do t’i lejojë kuqezinjtë të arkëtojnë menjëherë një shumë afër 10 milion eurove.

Torino, nga ana e saj, do të preferonte formulën e huazimit. Por edhe në këtë rast, Maldini dhe Massara do të hapeshin për dialog vetëm për opsionin e detyrimit të blerjes.

Për granatat, Hauge është tani zgjedhja e parë pasi është më pak e kushtueshme sesa një profil tjetër popullor si Orsolini, i vlerësuar në 15 milion nga Bologna.

Tuttosport nënvizon se si Milani do të ishte gati ta fuste në një shkëmbim me Belotti duke dhënë edhe një shumë parash. Por gazeta gjithashtu përjashton një ndër-negociim midis dy klubeve.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu