Mirupafshim Atalanta, Milan në pole position për blerjen! Lojtari ka bindur edhe Mancinin te Italia

La Gazzetta dello Sport, në stendat e lajmeve këtë mëngjes, përqendrohet në të ardhmen e futbollistëve italianë, të cilët janë thirrur nga Roberto Mancini për ndeshjet e ardhshme të ekipit kombëtar.

Lupa i drejtohet gjithashtu Matteo Pessina. Mesfushori nga Brianza, i lindur në 1997, pas një sezoni të shkëlqyeshëm me fanellën e Verona të Ivan Juric, arriti të bëhej një titullar i rëndësishëm i Atalanta-s së Gasperinit.

Pas lamtumirës së Papu Gomez, Pessina luajti gjithnjë e më shumë ndeshje me fanellën e Atalanta.

Ai luajti kryesisht si mesfushor sulmues por gjithashtu edhe si mesfushor qendror, përkrah Freuler ose de Roon.

Golat e përgjithshëm janë vetëm tre, një në Serie A dhe dy në Kupën e Italisë, por performancat kanë qenë gjithmonë në një nivel të mirë në mënyrë që të bindin Mancini ta thërriste atë në ekipin kombëtar, si shoku i tij i skuadrës Toloi.

Pessina po rritet, duke dëshmuar se është gati për një kapërcim të mëtejshëm të cilësisë dhe Milan nuk e ka humbur kurrë nga sytë e tij.

Kuqezinjtë e shitën atë tek Atalanta, me rastin e blerjes së Andrea Conti, duke ruajtur të drejtën e 50% të shitjes së ardhshme.

Pessina, sot, ka një vlerësim prej rreth 20 milion euro dhe shumë klube kanë shfaqur interes për të. Vitin e kaluar Roma e kërkoi atë me insistim, ashtu si Juve, por dëmtimi i gjurit i mbajti negociatat të mbyllura.

Ideja e Atalanta do të ishte rinovimi i mesfushorit me një kontratë të re. Ky aktual skadon më 30 qershor 2023. Gazzetta dello Sport e vë Milanin përpara konkurrencës për të blerë lojtarin e ri.

E drejta për të pasur 50% të rishitjes së ardhshme të lojtarit do të thotë, në praktikë, që kuqezinjtë mund të blejnë Pessina me gjysmë çmimi.

Duke parë grafikun që përshkruan të ardhmen e Pessina, shihet se si ka një shans 50% të qëndrojë në Bergamo, 30% të transferohet në Milano dhe 20% në një ekip tjetër.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu