Milenkovic i thotë “po” Milanit! Oferta e parë kuqezi, Fiorentina reziston, por po dorëzohet!

Megjithëse merkato e transferimeve filloi zyrtarisht disa javë më parë, falë përfundimit të vonuar të sezonit të shkuar, ndërthurja dhe negociatat e mundshme midis ekipeve të ndryshme filluan nga starti i verës, në fakt.

Në këtë kuptim, pra, edhe në një verë anormale si ajo që sapo kaloi ishte e mundur të dëshmonim telenovelat klasike të tregut.

Midis këtyre, pa dyshim, ekziston ai midis Milenkovic dhe Milan. Midis konfirmimeve, mohimeve, përshpejtimit dhe frenimit, negociatat midis mbrojtësit serb dhe kuqezinjve kanë arritur një pikë të rëndësishme: futbollisti serb i ri ka shprehur dëshirën për të veshur fanelën kuqezi dhe Fiorentina, pronare e kartonit, duket se po shkon drejt dorëzimit për ta humbur atë.

E qartë – megjithatë – në kushtet e tyre. Sipas Gazzetta dello Sport, Milan dhe Fiorentina kanë filluar një dialog zyrtar për të gjetur një marrëveshje që, megjithë hapjet, ende duket e vështirë.

Midis emrave që Stefano Pioli i dha drejtuesve si dëshira të merkatos, profili i Nikola Milenkovic padyshim u shfaq në ëndrrat e trajnerit emilian.

Trajneri aktual kuqezi tashmë ka punuar me serbin në kohën vjollcë dhe ndihmoi në ndërtimin e fleksibilitetit të tij: ishte në të vërtetë Pioli ai që edukoi 23 vjeçarin si mbrojtës qendre dhe si krah i djathtë.

Fiorentina, Milenkovic non è incedibile | La strategia del Milan

Në këtë kuptim, raporti me trajnerin Pioli dhe atraktiviteti i një klubi si Milani e shtyn Milenkovic të mos e fshehë dëshirën për t’u veshur kuqezi.

Negocimi – Ambiciet e presidentit të Fiorentinas, Roço Commisso, në këtë kuptim, e bëjnë të vështirë negocimin, gjë që në vetvete nuk është i thjeshtë.

Kërkesat e larta për mbrojtësin serb (40 milion euro), megjithatë, nuk e kanë penguar klubin kuqezi i cili mund të llogarisë në një aleat të rëndësishëm: agjentin e lojtarit, Fali Ramadani.

Për momentin Milani ka ofruar 20 milion euro, një shifër shumë e ulët për të filluar një dialog me Fiorentina por agjenti Ramadani po punon për të gjetur një rrugë.

Një ofertë që mund të zhbllokojë marrëveshjen do të ishte rreth 30-32 milion euro, një shifër që do të ishte ura klasike midis kërkesës së klubit vjollcë dhe ofertës së kuqezinjve.

Duhet të theksohet, në veçanti, se Fiorentina tashmë po merr masa paraprake në rast të largimit të Milenkovic: klubi vjollcë, në fakt, bllokoi Federico Fazio nga Roma, një sinjal që ujërat janë të trazuara në merkato…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu