Milano, tre arsye për të mos shitur Hauge: zgjidhja më e mirë për të gjithë!

Milani po përpiqet të forcohet për sezonin e ardhshëm, por disa lojtarë nuk janë konfirmuar ende.

Më i diskutuari gjatë javëve të fundit ka qenë sigurisht Jens Petter Hauge.

Duke arritur në San Siro si gjysmë i panjohur, ai menjëherë mori një dashuri të pakushtëzuar nga tifozët kuqezi, të cilët, megjithatë, e shijuan vetëm pak potencialin e lojtarit.

Në fakt, shumë pak! Pas një fillimi të jashtëzakonshëm, kritikat drejtuan gishtin drejt ish-lojtarit të Bodo Glimt në momentin e rënies fiziologjike dhe pastaj nisi të kthehej rezervë e tretë duke humbur edhe hapësirat.

Në fakt, anësori nuk ndaloi kurrë së luajturi, duke arritur në Milano në fillim të sezonit, por pasi luajti kampionatin norvegjez gjatë gjithë verës.

Në një intervistë të fundit, megjithatë, Hauge rrëfeu se ai dëshironte të luante më shumë, edhe nëse e vlerësonte sezonin e tij në një mënyrë pozitive dhe fliste për Milanin si një ëndërr.

Është folur shumë për lamtumirën e tij të mundshme në orët e fundit, por këtu janë tre arsye pse klubi duhet t’i besojë ende norvegjezit.

Nëse lojtari kërkon më shumë hapësirë ​​sezonin e ardhshëm, ndoshta zgjidhja më e mirë do të ishte dërgimi i tij në huazim.

Asnjë e drejtë blerje, ose më keq akoma një shitje, në mënyrë që Milani të mos privohet nga një investim i rëndësishëm nga pikëpamja teknike pas vetëm një viti.

Ekzistojnë tre arsye pse Milani nuk duhet ta privojë veten nga sulmuesi i ri nordik.

1- Impakti me Serie A dhe te një klub i madh me histori ishte shkatërrues, duke marrë parasysh që kampionati norvegjez nuk mund të krahasohet me nivelin e ligave kryesore evropiane, dhe se pas një fillimi të fortë, gjithashtu pati një rënie fizike, sigurisht që pritej.

2- Hauge ka lindur në 1999, dhe në moshën 21 vjeç ai tashmë ka treguar se ka shumë talent.

Në disa paraqitje, ai i bëri shokët e tij të skuadrës të dëshpëruar për disa shpërqendrime të shumta (si kundër Sassuolo), dhe kjo është arsyeja pse dërgimi i tij në huazim për të fituar përvojë do të ishte zgjidhja e duhur.

Pavarësisht moshës së tij të re, ai tashmë ka treguar se ka goditje të rëndësishme në potencialin e tij.

3 – Norvegjezi është një anësor i pastër, i përsosur për 4-2-3-1 e Piolit, një anësor i majtë që është i qetë në krah, dhe që me një vit tjetër në Serie A mund të jetë gati për faza edhe më të mëdha.

Shumë klube për momentin mund të jenë të interesuar të mirëpresin norvegjezin, pasi ai tashmë ka treguar se ka shumë tifozë në të gjithë Evropën.

Në fakt, në janar Milani refuzoi disa oferta për transferimin e Hauge, nga Anglia dhe gjithashtu nga Gjermania.

Përveç kësaj, në fillim të qershorit, u fol shumë për mbërritjen e tij të mundshme te Udinese, si një homolog teknik në operacionin De Paul.

Si në Serie A, por edhe në Bundesliga dhe në Premier League nuk ka mungesë të atyre që duan talentin e ri norvegjez, të cilit Milani duhet, megjithatë, t’i gjejë strehim të përkohshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu