Milan, të gjithë të çmendur për Leao: portugezi fiton ekipin kombëtar – VIDEO

Rafael Leao shpërtheu! Sulmuesi portugez është protagonisti i një fillimi vërtet inkurajues të sezonit. Futbollisti i lindur në 1999 po bind disa skeptikë te mbetur me shfaqje vërtet të rëndësishme.

Goli i fundit kundër Atalantës është në mendjen e të gjithë tifozëve të Milanit. Portugezi pas një prove të madhe, të përbërë nga lojëra të thjeshta dhe shumë konkretesi (nuk mungoi driblimi për të kërcyer kundershtarin me shpejtësi), arriti goli fantastik që ngriu skuadrën e Gasperinit.

Kështu Leao është rritur në katër gola dhe një asistim, në nëntë ndeshje të luajtura, këtë sezon. Përveç rrjeteve, është performanca që është rritur në nivelin tjetër. Pioli po i jep vazhdimësi në krahun e majtë, ku objektivisht është më i qetë, dhe rezultatet po tregojnë.

Rezultatet që e çuan atë të luajë për herë të parë në kombëtaren e Portugalisë. Dje ndeshja e tij kundër Katarit ishte plot me shumë gjëra të mira: lojë e klasit të lartë, një traversë e tmerrshme dhe një asistim për golin e Andre Silva. Në mes edhe një gol i gabuar në të cilin goditi shtyllën…

Sidoqoftë, debutimi ishte i shkëlqyeshëm. Leao i parë në Under 21, verën e kaluar, për fat të mirë, është vetëm një kujtim i largët. Milani dhe Pioli mund të gëzojnë një lojtar të ri, gjithnjë e më vendimtar dhe të çmuar.

Milan refuzoi disa oferta nga Anglia dhe Franca gjatë verës, duke treguar se ata besojnë fort në kampionin e tyre. Tani vlera e tij tashmë është rreth 40-50 milion euro por duke vazhduar në këtë mënyrë ajo vetëm do të rritet…

Ndërkohë, edhe tifozët e Milanit po shijojnë Leao, gjithnjë e më shumë në zemrat e tyre. Twitter, pas performancës së madhe të djeshme, u bë kuq e zi.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu