Milan, prilli vendimtar për Champions League: precedenti që nuk duhet përsëritur!

Barazimit zhgënjyes 1-1 kundër Sampdoria të shtunën e kaluar që sanksionoi fundin e shpresave të mbetura të Scudetto për kuqezinjtë, në të njëjtën kohë, komplikoi luftën për Ligën e Kampionëve me Atalanta (-2), Napoli (-4) dhe Lazio (-8 dhe pritet të rikuperojë ndeshjen ndaj Torinos që ende nuk është përcaktuar) që kanë shkurtuar hendekun.

Vëmendje padyshim edhe për Juventusin (-5) i cili, të mërkurën 7 Prill, do të përballet me Napolin në ndeshjen e mos luajtur tetorin e kaluar, e cila bëhet në fakt një play-off i tillë që të ndikojë në renditjen e kuqezinjve.

Një situatë e Milanit të Pioli që kujton shumë atë të përjetuar dy vjet më parë me Gattuso në stol, në sezonin e vetëm të fundit në të cilin kuqezinjtë luftuan për kualifikim në Ligën e Kampionëve që mungon nga 2013-14 me ndeshjen e fundit luajti në raundin e 16, kundër Atletico Madrid të Simeone (4-1 në Calderon).

Gjithashtu në 2019, Seria A u ndal në gjysmën e dytë të marsit për shkak të angazhimeve të ekipit kombëtar.

Në javën e fundit para pushimit, Milani humbi derbin 2-3 kundër Inter dhe ra në vendin e katërt me një avantazh prej 3 pikësh ndaj Lazios të pestë në renditje dhe 6 ndaj Atalanta të gjashtë në renditje dhe e mundur 1-3 në ndeshjen direkte të shkurtit me një dygolësh nga Piatek.

Në rinisjen e kampionatit, më 30 mars 2019, Milani humbi në Genova me Sampdoria të Giampaolo (1-0) por mbeti i katërti çiftuar me Lazio i cili fitoi në San Siro me Inter, 0-1, me golin e Milinkovic Savic.

Humbja në Marassi është një thirrje zgjimi për kuqezinjtë të cilët, në prill, do të fitojnë vetëm 5 pikë, duke marrë rezultatet e mëposhtme: 1-1 me Udinese në shtëpi, humbja 2-1 me Juve në “Allianz Stadium”, fitoren për 1 -0 me Lazio falë penalltisë së Kessié, 1-1 në Parma të shtunën e Pashkëve dhe një humbje tjetër me Mazzarrin e Torinos (2-0) në ndeshjen më 29 Prill.

Një rezultat negativ për shkak të të cilit Milani, nga vendi i katërt në fund të marsit, e gjen veten në pozitën e shtatë një muaj më vonë, me Atalanta që kërceu në pozitën e katërt në +3, Roma e pesta në +2 dhe Torino e pesta.

Lazio, i cili në prill kishte eleminuar Milanin në gjysmëfinale të Kupës së Italisë, së shpejti do të shkëputet nga grupi i pretendentëve në vendin e katërt.

Në katër ditët e fundit të atij kampionati, Milani mori 4 fitore radhazi me Bologna, Fiorentina, Frosinone dhe Spal, por kjo nuk mjafton.

Shpresat e kualifikimit u rindezën në javën e parafundit të ndeshjes me barazimin e Atalanta me kampionin italian Juventus dhe humbjen e Interit në Napoli (4-1).

Në Ferrara, Milani arriti dy minuta nga vendi i katërt, por goli i Nainggolan te Inter-Empoli i dha zikaltërve të Spalletti një fitore 2-1 dhe vendin e katërt.

Një krahasim me 2019 i cili duhet të shërbejë si paralajmërim. Ibrahimovic dhe shokët e tij të skuadrës absolutisht nuk mund të përballojnë gabime në 3 ndeshjet e ardhshme në prill kundër Parma, Genoa dhe Sassuolo para përplasjes direkte me Lazio në 25 prill.

Është absolutisht e nevojshme të sigurohet kualifikimi (ose pothuajse) përpara një maji drithërues në të cilin, përveç Benevento dhe Cagliari, Juventus dhe Atalanta do të jenë kundërshtarët e Ibrahimovic & Co…

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu